A. Sezai Karakoç'un eserlerinde diriliş anlayışı
The revival understanding of A. Sezai Karakoç's works
- Tez No: 497976
- Danışmanlar: PROF. DR. ESRA HATİPOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nişantaşı Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Cumhuriyet döneminin önemli şair ve fikir adamlarından olan A.Sezai Karakoç kendisi ile özdeşleşen Diriliş ekolünü topluma duyurmak için Diriliş Partisini kurmuş İslâm dünyasının yaşadığı ekonomik, sosyo-kültürel sorunları analiz etmiş, bu sorunlara çözüm önerileri getirmiş, İslâm medeniyetinin sorunlarının kısa vadede değil, diriliş nesli ile uzun vadede çözülebileceğini savunmuştur. Tez çalışmamız bir giriş ve dört bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde A.Sezai Karakoç'un Siyasi Kimliği ve Hayatı, 1. bölümde A.Sezai Karakoç'un Diriliş Ekolündeki Siyasi İlkeleri, 2. bölümde A.Sezai Karakoç'da İç Siyaset Anlayışı, 3. bölümde A.Sezai Karakoç'da İktisat Anlayışı, 4. bölümde A.Sezai Karakoç'da Dış Siyaset Anlayışı konuları yer almaktadır
Özet (Çeviri)
A.Sezai Karakoç, who is one of the important poets and intellectuals of the Republican period, established the Revival Party in order to announce the resurrection school (that is identified with himself) to the public, analyzed economical, social and cultural problems that the Islamic world had been through and suggested solutions to them and as a result supported the idea that Islamic Civilization will solve their problems in the long term together with the revival generation. Thesis consists of five parts including introduction. A.Sezai Karakoç's political identity and personal life is studied in the introduction, A.Sezai Karakoç's Political Principles at Revival School in the first part, A.Sezai Karakoç's Understanding of Domestic Politics in the second part, Sezai Karakoç's understanding of economics in the third part and Sezai Karakoç's understanding of foreign policy in the fourth part respectively. Key