Sezai Karakoç'un diriliş fikri ve medeniyet anlayışı
The resurrection ıdea and civilization comprehension of Sezai Karakoc
- Tez No: 673864
- Danışmanlar: PROF. DR. HAYRİ ERTEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Sosyoloji, Religion, Sociology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Din Sosyolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu çalışmada, Karakoç'un eserlerinden yola çıkılarak onun din ve toplum anlayışına yönelik fikirleri ile diriliş ve medeniyet anlayışı incelenmiştir. Konu, temel olarak din ve toplum altyapısına dayanmakta, bu bağlamda Karakoç'un din-birey, din-toplum, din-medeniyet, toplum-medeniyet gibi mevzulardaki görüşleri etrafında yoğunlaşmaktadır. Karakoç, eserlerinde din konusuna özel bir önem atfetmiş, toplum ve medeniyet olma noktasında dinin rolü üzerinde bir hayli durmuştur. Toplumsal dirilişin köklerini din de arayan Karakoç, bu noktada toplumsal bilince, toplumsal bilincin oluşmasında ve devamında önemli rol oynayan medeniyet faktörüne odaklanmıştır. Karakoç'a göre Medeniyet gerek bireysel anlamda gerek ise toplumsal anlamda bir kimlik ve kişilik ortaya koymada en önemli unsurdur. Bir medeniyeti oluşturan ve devamını sağlayan en önemli unsurlardan biri ise dindir. İçinde bulunduğumuz dönemde Müslümanların yaşadığı kimlik sorununun aynı zamanda yaşamış oldukları medeniyet sorunu ile de yakından ilgisi vardır. Karakoç'un fikirleri şimdiye kadar çeşitli disiplinlerde birçok araştırmaya ve kitaba konu olmuştur. Bu çalışma da ise Karakoç'un fikirleri, sosyoloji biliminin konuları ve sosyolojik bakış açısı çerçevesinde ele alınmaya çalışılmaktadır. Araştırma: Giriş, Sezai Karakoç'un Hayatı, Sezai Karakoç'un Din ve Toplum Anlayışı, Sezai Karakoç'un Diriliş Fikri ve Medeniyet Anlayışı, Sonuç ve Kaynakça bölümlerinden oluşmaktadır. Araştırmada, Karakoç'un düşünsel eserleri incelenmiş olup konuya dair bakış açısı, en doğru şekilde kavranmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, based on Karakoç's works, his ideas about religion and society and his understanding of resurrection and civilization were examined. The subject is basically based on religion and society, and in this context, it focuses on Karakoç's views on subjects such as religion-individual, religion-society, religion-civilization, society-civilization. Karakoç gave importance to religion in his works, and emphasized the role of religion in being a society and civilization. Karakoç sought the origins of social resurrection in religion. He focused on the civilization factor in the formation of social consciousness. According to Karakoç, Civilization is the most important element in revealing an identity and personality both individually and socially. Religion is one of the most important elements that make up a civilization and ensure its continuation. The identity problem faced by Muslims in the current period is also closely related to the civilization problem they have experienced. Karakoç's ideas have been the subject of various researches and books so far. In this study, Karakoç's ideas are tried to be discussed within the framework of sociological science and sociological perspective. Research: It consists of Introduction, Sezai Karakoç's Life, Sezai Karakoç's Understanding of Religion and Society, Sezai Karakoç's Idea of Resurrection and Understanding of Civilization, Conclusion and Bibliography. In the research, Karakoç's intellectual works were examined and his point of view on the subject was tried to be grasped in the most correct way.