Okul müdürlerinin iletişim beceri yetkinliği
Communication skills competence of school directors
  1. Tez No: 497983
  2. Yazar: SEVİM BAKAN GÜLMEZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMRA ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu araştırmanın amacı, devlet ve özel eğitim kurumları, ilköğretim seviyesinde görev yapan okul müdürlerinin iletişim becerilerindeki yetkinlik düzeylerinin öğretmenler tarafından nasıl algılandığını değerlendirmektir. Çalışma 2016-2017 Eğitim-Öğretim yılında İstanbul İli, Çekmeköy ilçesinde gerçekleştirilmiştir. Araştırmada, araştırmacı tarafından okul müdürlerini iletişim beceri yetkinliğine yönelik bir anket geliştirilmiştir. Verilerin analizinde öncelikle anketin birinci bölümdeki sorular için frekans (N) ve yüzde (%) değerleri hesaplanmıştır. Bağımsız ortalamalar arasındaki farkı test etmek için -t testi- kullanılmıştır. İkiden fazla bağımsız ortalamaların fark test edilebilmek için de varyans analizi –anova testi- kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen sonuçlardan bazıları şöyledir: Erkek öğretmenler daha olumlu görüş belirterek, ilkokul ve ortaokullarda çalışan okul müdürlerinin iletişim beceri yetkinliği açısından kadın öğretmenlere oranla yüksek görüş belirtmişlerdir. Mesleki kıdemi 16 yıl ve üzeri olan öğretmenler“kesinlikle katılıyorum”yanıtıyla okul müdürlerinin daha çok oranda, iletişim beceri yetkinliğinde olduklarını söylemişlerdir. Sınıf öğretmeni olanlar“çoğunlukla katılıyorum”yanıtıyla okul müdürlerinin daha çok oranda, iletişim beceri yetkinliğinde olduklarını söylemişlerdir. Özel okul öğretmenleri“kesinlikle katılıyorum”cevabıyla, devlet okulu öğretmenlerine oranla, okul müdürlerinin iletişim beceri yetkinliği için daha olumlu görüş belirtmişlerdir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to assess how teachers perceive the level of competence in communication skills of state and private education institutions, school principals at primary level. The study was carried out in the province of Çekmeköy in the province of Istanbul in 2016-2017 academic year. In the research, a questionnaire was developed by the researcher about the communication skill competence of the school principals. In the analysis of the data, frequency (N) and percentage (%) values ​​were first calculated for the questions in the first section of the questionnaire. The -t test- was used to test the difference between independent means. Variance analysis-the ANOVA test-was used to test the difference between independent independent averages. Some of the results obtained from the research are as follows: The male teachers expressed more favorable opinion and the school principals working in elementary and secondary schools expressed higher opinion than the female teachers in terms of communication skill competence. Teachers with a vocational seniority of 16 years and over say that school principals are more competent in communication skills in response to“I strongly agree”. Those who are in the classroom say that school principals are more capable of communicative competence in response to“I mostly agree”. Private school teachers responded positively to the“ability to communicate competence”of school principals compared to state school teachers in response to“I strongly agree”.