Temel eğitim okul müdürlerinin mesleki gelişim deneyimleri
Professional development experiences of basic education school principals
  1. Tez No: 949982
  2. Yazar: KERİM ARI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA YAVUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Değişim ve dönüşümün çok hızlı olduğu günümüzde eğitim kurumlarından beklentiler de değişmektedir. Eğitim kurumlarının bu beklentilere cevap verebilmesi, değişim ve dönüşüme ayak uydurabilen eğitim çalışanlarının varlığı ile mümkün hale gelebilir. Bu yüzden özellikle okulların üst yöneticisi konumunda bulunan okul müdürlerinin mesleklerini etkin ve verimli sürdürebilmeleri için gelişimlerine önem vermeleri gerekmektedir. Bu bağlamda okul müdürlerinin mesleki gelişimleri ile ilgili görüşlerinin bilinmesi önem arz etmektedir. Bu araştırmanın amacı temel eğitim okul müdürlerinin mesleki gelişim deneyimlerine yönelik görüşlerinin tespit edilmesidir. Bu doğrultuda araştırmada nitel araştırma metodolojisi takip edilerek bütüncül çoklu durum deseni kullanılmıştır. Araştırma grubunda 2024-2025 eğitim-öğretim yılında Konya ili Meram, Selçuklu ve Karatay ilçelerindeki temel eğitim okullarında görev yapan 16 okul müdürü bulunmaktadır. Çalışma grubu seçilirken ölçüt örnekleme ve maksimum çeşitlilik örnekleme yaklaşımları tercih edilmiştir. Araştırmada veriler yarı yapılandırılmış görüşme formu ile toplanmış, verileri analiz etmede içerik analizi yöntemi kullanılmıştır. Yapılan analizler sonucunda elde edilen veriler mesleki gelişimde anlam, mesleki gelişimde sorumluluk paylaşımı, mesleki gelişimde kaynaklar ve faaliyetler, mesleki gelişimde ihtiyaç duyulan alan ve konular, mesleki gelişimde motivasyon kaynakları, mesleki gelişimde kolaylaştırıcı ve zorlaştırıcı etkenler, mesleki gelişimin katkıları, mesleki gelişim etkinliklerinin faydalı görülme nedenleri, öğretmen olarak mesleki gelişim, etkili mesleki gelişim için öneriler şeklinde on tema altında toplanmıştır. Sonuç olarak okul müdürleri için mesleki gelişim sürekli yenilenme, bilgi beceri gelişimi, deneyim paylaşımı, hizmet içi eğitim anlamlarına gelmektedir. Okul müdürleri mesleki gelişim sorumluluğunu öncelikle kendilerinde görmekte ancak kurumsal desteğe de ihtiyaç duymaktadır. Okul müdürleri mesleki gelişimleri için hizmet içi eğitimler, sosyal medya, meslektaşlar gibi kaynaklardan faydalanmakta; yüz yüze hizmet içi eğitimler, uzaktan hizmet içi eğitimler, uluslararası projeler gibi faaliyetlere katılmaktadır. Teknolojik yeterlikler, yönetim ve liderlik becerileri, iletişim becerileri konularında gelişime ihtiyaç duymaktadır. Okul müdürlerinin mesleki gelişimleri için motivasyon kaynakları içsel olarak kendini geliştirme ve öğrenme isteği, mesleğe duyulan sevgi ve bağlılık, ihtiyaç hissetme; dışsal olarak ise öğrenci-veli-öğretmen beklentileri, takdir edilme, kurumsal katkı şeklindedir. Okul müdürlerinin mesleki gelişimlerini teknolojik gelişmeler, eğitim programlarının çeşitliliği, kaynaklara erişim kolaylığı kolaylaştırmaktayken; iş yoğunluğu, aile ve sosyal hayat dengesi, eğitimlerde sınırlı kontenjanın olması ise zorlaştırmaktadır. Mesleki gelişim etkinlikleri okul müdürlerine bireysel olarak liderlik ve yönetim yetkinliği, bilgi ve becerilerin gelişimi, farklı bakış açıları kazanma, kurumsal olarak bilgi beceri paylaşımı ve öğretmen gelişimi, okula yansıtma ve okulun değişimi, eğitim kalitesinin artması şeklinde katkılar sunmaktadır. Okul müdürleri, yöneticilik görevlerinin yanı sıra öğretmenlikle ilgili de mesleki gelişimlerini sürdürmektedir. Okul müdürlerince etkileşimli ve uygulamalı, katılımcılar arası iş birliğinin olduğu, nitelikli eğitici tarafından verilen eğitimler faydalı görülmektedir. Etkili mesleki gelişim için özendirici uygulamalar yapılarak gelişimin teşvik edilmesi, ihtiyaç ve isteklere yönelik eğitimler yapılması, eğiticilerin nitelikli ve uzman olması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
In today's world of rapid change and transformation, expectations from educational institutions are also changing. The ability of educational institutions to respond to these expectations can only be possible with the presence of educational staff who can keep up with change and transformation. For this reason, school principals, who are the top managers of schools, need to give importance to their development in order to continue their profession effectively and efficiently. In this context, it is important to know the opinions of school principals about their professional development. The aim of this research is to determine the opinions of basic education school principals about their professional development. In this direction, qualitative research methodology was followed and holistic multiple case design was used in the study. In the research group, there are 16 school principals working in basic education schools in Meram, Selçuklu, Karatay districts of Konya province in the 2024-2025 academic year. Criterion sampling and maximum diversity sampling approaches were preferred when selecting the study group. In the study, data were collected through a semi-structured interview form and content analysis method was used to analyse the data. The data obtained as a result of the analyses were grouped under ten themes: meaning in professional development, sharing responsibility in professional development, resources and activities in professional development, areas and subjects needed in professional development, sources of motivation in professional development, facilitating and complicating factors in professional development, contributions of professional development, reasons why professional development activities are considered useful, professional development as a teacher, suggestions for effective professional development. As a result, professional development for school principals means continuous renewal, knowledge and skill development, experience sharing, in-service training. School principals see the responsibility of professional development primarily in themselves, but they also need institutional support. School principals utilise resources such as in-service trainings, social media, colleagues for their professional development; they participate in activities such as face-to-face in-service trainings, distance in-service trainings, international projects and they need development in technological competences, management and leadership skills, communication skills. The motivation sources of school principals for their professional development are intrinsically self-development and learning desire, love and commitment to the profession, feeling of need; externally, student-parent-teacher expectations, appreciation, institutional contribution. While technological developments, diversity of training programmes, ease of access to resources facilitate the professional development of school principals; workload, family and social life balance, limited quota in trainings make it difficult. Professional development activities contribute to school principals individually in the form of leadership and management competence, development of knowledge and skills, gaining different perspectives; institutionally in the form of knowledge and skill sharing and teacher development, reflection on the school and change of the school, and increase in the quality of education. In addition to their managerial duties, school principals also continue their professional development related to teaching. School principals find interactive and practical trainings, in which there is cooperation among participants and provided by qualified trainers useful. For effective professional development, it is recommended that development should be encouraged through incentive practices, trainings should be organised according to needs and requests, and trainers should be qualified and expert.