Stratejik insan kaynakları yönetiminin kurumsallaşma sürecine etkisi
The impact of strategic human resource management on institutionalization process
- Tez No: 497992
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN KİTAPCI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışmada, stratejik insan kaynakları yönetiminin kurumsallaşma sürecini oluşturan kurumsallaşmanın mekanizmaları ve kurumsallaşmanın aşamaları arasındaki aracılık rolünü incelemek için, kurumsallaşmanın mekanizmaları, stratejik insan kaynakları yönetimi uygulamaları ve kurumsallaşmanın aşamaları ile ilişkilendiren bir model tasarlanmıştır. Kocaeli İlindeki organize sanayi bölgelerinde faaliyet gösteren insan kaynakları departmanı olan 125 işletmedeki 140 katılımcıdan anket yöntemiyle elde edilen veriler ışığında araştırılmıştır. Verilerin değerlendirilmesi, yapısal eşitlik modellemesi ile yapılmıştır. Elde edilen bulgular, stratejik insan kaynakları yönetimi uygulamalarından biçimsel eğitim sistemleri, iş tanımları, iç kariyer fırsatları ve sonuç odaklı performans değerlemenin kurumsallaşma süreci üzerinde aracılık etkisi olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, a model was designed to relate the mechanisms of institutionalization, strategic human resource management practices and the stages of institutionalization in order to examine the mediation role between the mechanisms of institutionalization and the stages of institutionalization that constitute the institutionalization process of strategic human resources management. The model was searched in the light of the data obtained from the questionnaire survey of 140 participants from 125 operations, the human resources department operating in the organized industrial zones of Kocaeli Province. The assessment of the data is done with structural equation modeling. The analysis shows that strategic human resource management has a positive effect on institutionalization process. The main limitations of this study are the quantity and quality of sample and the number of data that are used in this study. While the researches that examine theoretically the relations between institutional theory and strategic human resource management exist, the hypothesis in this study is analyzed by using empirical data.