Schumpeter ve Ülgener'in iktisadi krizlere bakış açıları
Schumpeter and Ulgener's perspectives on economic crises
  1. Tez No: 498014
  2. Yazar: EZGİ BABAYİĞİT SUNAY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZER ÖZÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
İktisadi tarih, Sanayi Devrimi ile İngiltere'de başlayarak hızla Avrupa ve Amerika'da yayılan kapitalist sistemle yeni bir düzenin ilk adımlarını kaydetmiştir. Serbest piyasa ekonomisinin egemen olduğu, servet birikimi ve rekabete dayalı bir sistem olarak iktisadi hayata geçiş yapan kapitalizm, bir yandan bünyesinde barındırdığı iktisadi bileşenlerin oluşum ve etki alanlarını değiştirirken, diğer yandan yeni kavramları da sisteme dahil etmiştir. Konjonktürel Dalgalanmalar kavramı kapitalizmle birlikte anılmaya başlayan yeni bir alan olarak iktisadi çalışmalara konu olmuştur. Bu dalgalanmaları takiben biçim değiştiren krizler de kapitalizm öncesi döneme göre farklı kaynaklardan beslenmiş ve farklı sonuçlar doğurmuştur. Bu çalışmada Neo Klasik akımın temsilcilerinden Joseph Schumpeter ve Türk İktisat Tarihi'nin önemli düşünürlerinden Sabri Ülgener'in kapitalizm öncesi ve sonrası konjonktürel dalgalanmalar ve krizleri inceleyen çalışmaları karşılaştırmalı olarak analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The economic history has recorded first steps of a new order with the capitalist system that has spread rapidly Europe and America, beginnig with the Industrial Revolution in England. Capitalism, which is dominated by free market economy, has transitioned to economic life as a system based on free market economy, wealth and accumulation, has also incorporated new concepts into the system, while changing the formation and the domains of its economic components. The concept of cyclical fluctuations has been the subject of economic studies as a new field that has begun to be associated with capitalism. The crises that followed these fluctuations were fed from different sources according to the pre-capitalist turn and produced different results. In this study, Joseph Schumpeter, a representative of the Neo Classical movement, and Sabri Ülgener's, one of the important thinkers of Turkish Economic History, studies about pre-capitalist and post-capitalist cyclical fluctuations and crisis has been analyzed comparatively.