Maddi olmayan duran varlıkların finansal performansa etkisi: Borsa İstanbul teknoloji şirketlerinde bir uygulama
The effects of intangible fixed assets on financial performance: A practice in technology companies in Borsa İstanbul (BIST)
- Tez No: 498015
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞERAFETTİN SEVİM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 206
Özet
Günümüzde bilgi ekonomisi ile birlikte maddi olmayan duran varlıklar önem kazanmaya başlamıştır. Maddi olmayan duran varlıklar; fiziksel bir varlık özelliği taşımayan, belirlenebilir, kontrol edilebilir ve gelecekte ekonomik yarar sağlayan iktisadi kıymetlerdir. İşletmelerin varlıkları içerisinde maddi olmayan duran varlıkların ağırlığı giderek artmakta ve işletmelerin gelişmesi açısından önemli yer tutmaktadırlar. Aynı zamanda maddi olmayan duran varlıkların kayıt, değerleme ve raporlaması ile şirketlerin finansal performansını nasıl etkilediği önemli bir konudur. Bu çalışmada; maddi olmayan duran varlıklarla ilgili genel bilgiler verilmiş, entelektüel sermaye arasındaki fark belirtilmiş, maddi olmayan duran varlıkların kayıt, değerleme, raporlamasının nasıl yapıldığı ve Borsa İstanbul'da işlem gören, Teknoloji (XUTEK) endeksinde yer alan 14 adet teknoloji ve bilişim şirketlerinin maddi olmayan duran varlıklılarının finansal performansı araştırılmıştır. Finansal performanslarının belirlenmesi için finansal oranlar belirlenmiş ve bu oranlar hesaplanarak TOPSIS (İdeal Çözüme Benzerlik Bakımından Sıralama Performansı Tekniği) yönteminde uygulanmıştır. Araştırma sonucunda, şirketlerin finansal performans sıralamasına göre şirketlerin maddi olmayan duran varlık devir hızı, karlılık ve büyüme oranları yüksek çıkanlar gerek duran varlıklar gerekse varlıklar içerisinde maddi olmayan duran varlık ağırlık oranı yüksek olan şirketler, ilgili yılın en iyi finansal performans gösteren şirketleri olduğu belirlenmiştir. Anahtar Kelimeler : Maddi Olmayan Duran Varlık, TMS (Türkiye Muhasebe Standartları) 38, TOPSIS (İdeal Çözüme Benzerlik Bakımından Sıralama Performansı Tekniği), Finansal Performans, Borsa İstanbul Teknoloji Şirketleri.
Özet (Çeviri)
Nowadays, Intangible Fixed Assets have become more important with the rise of Information Economy. Intangible Fixed assets are economic assets which do not have tangible properties and can be determined and controlled easily and can utilize future economy. The number of Intangible Fixed assets among business assets have been increasing day by day and accordingly they have gained importance for the development of businesses. Meanwhile registration, evaluation and reporting of intangible fixed assets and the effects of them on the business financial performance is another important issue. In this study, general information on intangible fixed assets and the difference between intangible fixed assets and intellectual capital have been detailed. Besides, Registration, evaluation and reporting methods of intangible fixed assets have been referred and 14 Technology and Informatics Companies which are in Technology (XUTEK) Index, dealt in Borsa Istanbul have been examined. In order to determine financial performances, financial rations have been determined and these ratios have been calculated and applied in TOPSIS (Technique for Order Preference by Similarity to Ideal Solutions). The research results show that according to the companies' financial performance rank, companies which have high intangible fixed assets' turnover rate, profitability and development ratio and the companies which have more fixed assets and intangible fixed assets have the best performance in then-current year. Keywords : Intangible Fixed asset, TMS (Turkish Accounting Standards) 38, TOPSIS (Technique for Order Preference by Similarity to Ideal Solutions), Financial Performance, Borsa Istanbul Technology Companies.