Lateral perforasyonların mineral trioxide aggregate ile tıkanmasında farklı yöntemlerin etkinliği
Evaluation of different methods for sealing lateral perforations with mineral trioxide aggregate
- Tez No: 498047
- Danışmanlar: PROF. DR. TAYFUN ALAÇAM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışma lateral oblik kök perforasyonlarının MTA ile tedavisinde perforasyon kanalının MTA`nın su ve propilen glikol + su karışımıyla hazırlanmasının ardından sonik, ultrasonik ve el kompaksiyonu ile dolgusunun başarısının araştırılması amacıyla rezin bloklar ve çekilmiş dişler üzerinde yapıldı. Araştırma iki bölümlü olarak planlandı. Birinci bölümde rezin bloklarda ana kanala oblik olarak 0.5 mm.lik çapında hazırlanan perforasyon kanalında ultrasonik ve sonik titreşimin iki farklı güç ve sürede uygulamalırı ile MTA`nın su ve propilen glikol + su ile hazırlanan karışımları için en uygun güç ve süreler belirlendi. Değerlendirmeler penetrasyon derinliği, boş/dolu alan oranı ve radyoopasite açısından yapıldı. Çalışmanın ikinci bölümünde çekilmiş dişlerde öncelikle kanal preparasyonu ve kanal dolgusu sonrası bu araştırma için özel olarak tasarlanmış perforator sistem ile ana kanala göre aynı doğrultuda ve benzer ebatda lateral oblik perforasyon kannalları açıldı. Daha sonra rezin bloklarda belirlenen güç ve süreler esas alınarak her iki pat karışımı üzerine ayrı ayrı sonik, ultrasonik ve el kompaksiyonu uygulandı. Propilen glikolle hazırlanan örneklerde çekilmiş dişlerde ultrasonik uygulama yapılan MTA + su grubu hariç daha fazla penetrasyon derinliği görüldü. Bununla beraber ultrason uygulanan MTA + su grubundaki farklılık istatistiksel olarak önemli değildi ve bu grup propilen glikollü gruptan boş/dolu alan oranı ve radyoopasite açısından daha zayıf olarak bulundu. Sonik uygulama her iki pat karışımında da ultrasonik uygulama ve el kompaksiyonundan üstün bulundu. MTA + propilen glikol + su karışımına düşük frekansda sonik sistem uygulaması en başarılı yöntem ve preparasyon olarak belirlendi. Ultrason uygulanan MTA preparasyonlarında el kompaksiyonu uygulanan örneklere göre tüm değerlendirmelere göre daha iyi sonuçlar elde edildi.
Özet (Çeviri)
Success of obturation of lateral oblique perforations of roots using different MTA preparations were evaluated in this ex vivo study by using resin blocs and extracted teeth. MTA prepared either with distilled water or propylene glycol+water. Sonic and ultrasonic energy and hand compaction was used for obturation. The study was planned in two parts. In the first part perforation canal oblique to main canal was prepared in resin blocs. Then most suitable frequency and application time was assessed for ultrasonic and sonic energy for the penetration of MTA preparations. Chosen time periods were 4 and 8 seconds and high and low frequency for ultrasound and low frequency was applied for sonic system to seal the canals. Evaluations were made by the measurement of penetration depth, unfilled/filled canal proportion and radiopacity. In the second part best frequency and time defined for the application to MTA preparations in the resin blocks were chosen as a application parameter for extracted teeth. 60 single rooted premolar teeth with straight canals were decoronated and root canals were prepared by using Protaper instruments and after biomechanical preparation apical parts were filled sectionally by using AH26 paste and single cone gutta percha. After then 0.5 mm. diameter perforation canals were prepared in the middle/cervical part of roots established to invariable angle to main canal using specially designed perforator system for the study. More penetrations, unfilled/filled canal proportion and radioopacity were assesed in groups prepared with propylene glycol except MTA+water group compacted with ultrasonics for the measurement of penetration depth. However difference were not significiant in this group and unfilled/filled canal proportion and radiopacity were lower than propylene glycol group. Success of sonic system were higher than ultrasonics and hand compaction for both MTA preparations. Best group was MTA+propylene glycol+water preparation applied with sonic system considering penetration depth, unfilled/filled canal proportion and radiopacity. Better results were found for ultrasound groups than hand compacted specimens for both MTA preparations by considering all evaluation parameters.