Endodontik perforasyonlarda kullanılan maddelerin in vivo olarak değerlendirilmesi
  1. Tez No: 80121
  2. Yazar: CENGİZ TOPBAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LALE ZAİMOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Diş Hastalıkları ve Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
86 ÖZET Endodontik Perforasyonlarda Kullanılan Materyallerin İn Vivo Olarak İncelenmesi Çalışmamızda furkasyon perforasyonlarının tamirinde kullanılan materyallerin oluşturduğu histopatolojik değişimler in vivo olarak incelendi. Bu amaçla 5 adet köpeğin 60 adet küçük azı dişinden yararlanıldı. İlgili dişlere giriş kaviteleri açıldı ve pulpalar ekstirpe edildi. Kök kanallarının biyomekanik preparasyonu 15-40 no'lu K-tipi kanal eğeleri kullanılarak gerçekleştirildi. Kök kanalları Endomethasone ve guta perkalar yardımıyla lateral kondensasyon yöntemini ile dolduruldu. Pulpa odasının meziyodistal ve bukkolingual olarak tam orta noktasından 4 no'lu rond frezler kullanılarak perforasyonlar gerçekleştirildi. Perforasyon işlemi periodonsiyumda kanama oluşturulana kadar devam etti ve alveol kemiğine zarar verilmemeye çalışıldı. Perforasyon bölgesinin herhangi bir materyal ile kapatılmadığı dişler (-) kontrol grubu olarak belirlendi. Tamir işlemi Ca(OH)2 kullanılarak yapılan grup ise (+) kontrol grubu olarak belirlendi. Deney gruplarında ise trikalsiyumfosfat ve sentetik kemik grefti kullanıldı. Tüm gruplarda giriş kaviteleri amalgam dolgu ile kapatıldı. Deney süresi olarak belirlenen 15, 30, 60, 90 ve 180 günlük dönemler sonunda hayvanlar dekapite edildi. Deneylerin yapıldığı dişler çevre dokuları ile birlikte blok kesitler halinde çıkarılıp rutin laboratuvar işlemleri yapılarak kesitler hazırlandı. Hazırlanan kesitler ışık mikroskobu altında histopatolojik yönden değerlendirildi. İncelenen kesitlerde 15 günlük dönemde genellikle şiddetli iltihabi reaksiyonlar izlendi. Gözlenen reaksiyonların şiddetinin zamana bağlı olarak azaldığı tespit edildi. Uzun dönemde en yoğun kalsifikasyonlara sentetik kemik grefti grubunda rastlandı. Trikalsiyumfosfat ve Ca(OH)2 grupları arasında önemli bir fark olmadığı gözlendi. (-) kontrol grubunda ise hiç bir dönemde kalsifikasyona rastlanmadı.
Özet (Çeviri)
87 SUMMARY Evaluation of the Repair of Materials used in Endodontic Perforations An In Vivo Study In our in vivo study, the histopathological changes of the surrounding tissues caused by the materials used for repairing furcation perforations were examinated. 5 dogs' 60 premolar teeth were used for this purpose. The access cavities of the related teeth were opened and the pulpal tissues were extirpated. Cleaning of the root canals consisted of biomechanic instrumentation with a series of K-files, #15 trough 40. The root canals were obturated with gutta percha and Endomethasone using lateral condensation tecnique. The furcation perforations were done in the middle of mesiodistal and buccolingual length with # 4 round burs. Until hemoraggie occured in periodontium the perforation procedure continued without injuring alveolar bone. The teeth which the perforation sides were not sealed with any material, were determined as (-) control groups. The teeth that reparation procedure were done with Ca(OH)2, were determined as (+) control groups. Tricalciumphosphate and synthetic bone greft were used in the experimental groups. In all groups access cavities were filled with amalgam. The experimental groups intervals were determined as 15, 30, 60, 90 and 180 days. After these periods the dogs were decapitated. The experimental teeth and surrounding tissues were removed, after the routine laboratory procedures were applied and they were sectioned in blocks. The sections were evaluated histopathologically under light microscope. At 15 days period, inflammatory reactions were observed in the sections. The grade of the observed reactions were decreasing in time. The most intensive calcifications were observed in the synthetic bone greft group, at the long term period. It was observed that there was no identical difference between tricalciumphosphate and Ca(OH)2 groups. No calcifications were noticed at any period in the (-) control group.