Farklı apeks bulucu sistemlerin farklı irrigasyon solüsyonları varlığında kök perforasyonlarını belirlemedeki doğruluğunun değerlendirilmesi
Evaluation of different apex finder systems for determination of root perforations in presence of different i̇rrigation solutions
- Tez No: 547679
- Danışmanlar: DOÇ. UĞUR AYDIN
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Geçmişten günümüze elektronik apeks bulucular (EAB) ile ilgili en çok çalışma yapılan konulardan bir tanesi; elektro iletkenlerin EAB'lerin doğruluğuna olan etkisinin araştırılmasıdır. Modern EAB üreticileri, bu yeni cihazların elektro iletkenlerden olumsuz etkilenmediklerini iddia etseler de bu konu tam olarak kesinlik kazanmamıştır. Bu çalışmada 3 farklı modern EAB (Root ZX mini, Raypex 6, Apex ID) kullanıldı; elektro iletken irrigasyon solüsyonların (%5'lik NaOCl, %0,9'luk Sodyum Klorür (NaCl) çözeltisi ve %17'lik EDTA) varlığında ve kuru kanal koşullarındaki doğruluk oranları değerlendirildi. Çalışmada kullanılmak üzere 64 adet insan maksiller 1. molar dişin meziobukkal kökü seçildi ve rezorbsiyona uğramış, kırık ve açık apeksli kökler çalışmaya dahil edilmedi. Çalışmada 25-35 derece eğime sahip olan kökler kullanıldı ve bu eğim oranlarına sahip olmayan kökler de çalışma dışı bırakıldı. Kök kanal içerikleri boşaltılıp kanallar sırasıyla 25 ve 40 numaralı Reciproc (VDW, Münih, Almanya) döner alet eğeleri ile genişletildikten sonra kökler 40 numara boyterlok kullanılarak lateral yüzeylerinden perfore edildi. Perforasyon noktasına kadar olan gerçek uzunlukların ve elektronik uzunlukların belirlenmesi X4 büyütme (Carl Zeiss Gmbh., Jena, Almanya) altında görsel olarak yapıldı. İstatistiksel analizler sonucunda gerçek uzunluklar ile elektronik ölçümler arasında 0,05 düzeyinde anlamlılık dereceleri bulunan gruplar belirtildi. Kuru kanal koşullarında ve Serum Fizyolojik (SF) ile yıkanan kanallarda, Root ZX cihazı ile yapılan elektronik ölçümlerle gerçek uzunluklar arasında 0,05 düzeyinde anlamlılık dereceleri bulundu. Yine %5'lik NaOCl, %0,9'luk Sodyum Klorür (NaCl) çözeltisi (SF) ve %17'lik EDTA ile yıkanan kanallarda, Raypex 6 ve Apex ID cihazı ile yapılan elektronik ölçümlerle gerçek uzunluklar arasında 0,05 düzeyinde anlamlılık dereceleri bulundu.
Özet (Çeviri)
One of the most studied subjects about electronic apex locators (EAL) from past to present; the effect of electroconductors on the accuracy of EALs. Although modern EAL manufacturers claim that these new devices are not adversely affected by electroconductors, this issue has not been fully clarified. Three different modern EAB (Root ZX mini, Raypex 6, Apex ID) were used in this study. In the presence of electroconductive irrigation solutions (5% NaOCl, 0.9% Sodium Chloride (NaCl) solution and 17% EDTA) and in dry canal conditions, the accuracy of EALs were evaluated. The mesiobuccal root of 64 human maxillary 1st molar teeth free of any resorbtion, cracks and open apices were included. Roots with a curve of radius of 25-35 degrees were used in the study and the roots without these slope ratios were also excluded. Root canal contents were evacuated and canals were prepared with Reciproc (VDW, Munich, Germany) instruments. Determination of actual lengths and electronic measurement to the point of perforation were performed visually under X4 magnification (Carl Zeiss GmbH, Jena, Germany). As a result of the statistical analysis, groups between the actual lengths and the electronic measurementswere defined with significance levels of 0.05. In the dry root channel conditions and Serum Physiological (SP) washed channels, the level of significance was found to be 0.05 between the electronic measurements made with the root ZX device. Also, electronic measurements made with Raypex 6 and Apex ID were found to be significant at the 0.05 level in the channels which was washed 5% NaOCl, 0.9% Sodium Chloride (NaCl), solution (SP) and 17% EDTA.