Stock markets connectedness
Hisse senedi piyasalarının bağlantılılığı
  1. Tez No: 498095
  2. Yazar: FATMANUR GÜL ORAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Ülkeler arasındaki siyasi, ekonomik ve mali entegrasyonun artması uluslararası piyasa bağlılığını etkilemektedir. Finansal küreselleşmesinin bir sonucu olarak, bir ülkede meydana gelen bir finansal kriz kolayca diğer ülkelere yayılabilmektedir. Bu çalışmada, farklı coğrafi bölgelerde yer alan gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin hisse senedi piyasaları arasındaki bağlantılılık incelenmektedir. Finansal piyasalarda statik ve dinamik bağlantılılığı ölçmek için 1 Ocak 1997- 18 Ağustos 2017 hisse senedi verileri Diebold ve Yılmaz Connectedness Index (2011) yöntemiyle analiz edilmektedir. Analiz sonuçları, ABD borsasının, farklı bölgelerde yer alan hem gelişmiş hem gelişmekte olan ülke piyasaları üzerinde önemli etkisi olduğunu göstermektedir. Ayrıca, kriz dönemlerinin finansal piyasalar arasındaki bağlantılılık üzerinde önemli etkileri olduğu görülmektedir. Dolayısıyla, hem portföy yatırımcıları hem de politika yapıcıları açısından finansal piyasa bağlantılılığını izlemek ve ölçmek önem arz etmektedir.
Özet (Çeviri)
The increase in political, economic and financial integration between countries affect the international market linkages. As a result of globalization in finance, a financial crisis occurred in one country can easily spread to other countries. This thesis examines the connectedness between stock markets of both developed and developing countries in different regions. We analyze stock market returns data from January 1, 1997, to August 18, 2017, which include significant turmoil times, and use a new methodology, Diebold and Yilmaz Connectedness Index (2011), to measure static and dynamic connectedness of financial markets. Our results show that the U.S. stock market is the most influencing markets on the other markets in different regions. Additionally, turmoil periods have significant effects on connectedness between stock markets. In conclusion, it is important to monitor and measure stock market connectedness for both portfolio investors and policymakers.