Role of cryptocurrencies for emerging stock markets
Kripto paraların gelişmekte olan ülke borsaları için rolü
  1. Tez No: 889529
  2. Yazar: HASAN KURTAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYHAN KAPUSUZOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Finans ve Bankacılık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 187
Özet
Bu çalışma, kripto paraların gelişmekte olan ülke borsaları için çeşitlendirici, hedge veya güvenli liman olup olmadığını ortaya koymayı amaçlamaktadır. Bu çalışma, bütünsel ve ayrıntılı bir yaklaşımla, kripto paralar ile gelişmekte olan piyasalar arasındaki dinamik ilişkiyi analiz ederek ve kripto paralara çeşitlendirici, hedge veya güvenli liman gibi roller atfederek literatüre katkıda bulunmaktadır. Yüksek piyasa değeri, yüksek ticaret hacmi ve yüksek likiditesi nedeniyle beş kripto para, kripto para piyasasını temsil etmek üzere seçilmiştir. Kripto para birimleri ile 21 gelişmekte olan borsa arasındaki bağımlılık analiz edilmiştir. Örneklem dönemi, 01 Ekim 2017'den başlayıp 30 Haziran 2024'te sona ermektedir. Değişkenler arasındaki bağlantıyı araştırmak için DCC GARCH metodu kullanılmıştır. Ampirik kanıtlar, kripto para birimlerinin gelişmekte olan piyasalar için çeşitlendirici olduğunu ve bazı gelişmekte olan piyasalar için ise zayıf bir güvenli liman rolü üstlendiğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to reveal role of cryptocurrencies for emerging stock markets whether cryptocurrencies are diversifier, hedge or safe haven assets or not. This study enhances the literature through examining dynamic interrelation between cryptocurrencies and emerging markets by attributing role to cryptocurrencies such as diversifier, hedge or safe haven asset with a holistic and detailed approach. Five cryptocurrencies have been selected as proxy for cryptocurrency market due to high market cap, trade volume and liquidity. Dependency between cryptocurrencies and 21 emerging stock markets with overall MSCI Emerging Market Index have been analyzed. Sample period start from October 01, 2017 -due to availability of price data of cryptocurrencies- and ends at June 30, 2024. Dynamic Conditional Correlation GARCH method is used in order to investigate connectedness among variables. Empirical evidence indicated that cryptocurrencies are certain diversifier for emerging stock markets and they behave as weak safe haven for some developing markets.