İlkokul 1. sınıfa başlayan öğrencilerin okula başlama yaşına göre okula uyumlarının ve okuma yazma becerilerinin incelenmesi
The research on school adjustment and literacy skills of first grade primary school students according to schooling age
  1. Tez No: 498094
  2. Yazar: HATİCE GÜLER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA ONUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 166
Özet
Bu araştırma ilkokul birinci sınıfa başlayan öğrencilerin okula başlama yaşına göre okula uyumlarının ve okuma yazma becerilerinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırma tarama modelinde yapılmış veri toplama aracı olarak Ladd, Kochenfender ve Coleman tarafından 1996 yılında geliştirilen ve 2010 yılında Önder ve Gülay tarafından Türkçeye uyarlanmış“Okul Uyumu Öğretmen Değerlendirmesi Ölçeği”ile Obalar tarafından 2010'da geliştirilen“Okuma Yazma Becerileri Ölçeklerinden”“Okuma Becerisi Ölçeği”ve“Dikte ve Yazma Becerisi Ölçeği”kullanılmıştır. Öğrencilerin kendileri ve aileleri hakkındaki bilgileri öğrenmek için de araştırmacı tarafından hazırlanan“Kişisel Bilgi Formu”kullanılmıştır. Araştırma verileri, 2013-2014 eğitim-öğretim yılında Ordu ilinde bulunan iki resmi ilkokulda öğrenim gören 337 birinci sınıf öğrencisinden toplanmıştır. Araştırmadan elde edilen verilerin analizinde SPSS 17.0 paket programı kullanılmıştır. Araştırma verilerini daha iyi tanımlamak amacıyla“ frekans, yüzde, ortalama, standart sapma”istatistiklerinden yararlanılmıştır. Verilerin normal dağılım sergileyip sergilemediğini anlamak amacıyla Kolmogorov- Simirnov Dağılım Testi kullanılmıştır. Analizlerde Kruskal Wallis H-Testi, Mann Whıtney U-Testi, Spearman Sıra Farkları Korelasyonu kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to observe orientation and literacy skills of first grade primary school students according to schooling age. Survey model was conducted and data were collected via“School Adjustment Teacher Rating Scale”which was originally developed in 1996 by Ladd, Kochenfender and Coleman and translated into Turkish in 2010 by Önder and Gülay and“Reading Skill Scale”and“Dictation and Writing Skills Scale”which was developed in 2010 by Obalar. Furthermore,“Personal Information Form”was prepared by the researcher in order to obtain information about students and parents. Survey data were collected from 337 first graders studying in two public schools in Ordu in 2013-2014 academic year. Survey data were analyzed by SPSS 17.0 statistical analysis package. Statistics such as“frequency,percentage,average,standard deviation”were also used to describe survey data better.Kolmogorov-Simirnov Test was used to determine if data was or was not normally distributed.In analyses, Kruskal Wallis H-Test, Mann Whitney U-Test, and Sperman's Rank Correlation were also utilized in analyses.