Emtia piyasaları ve borsalar arasında fiyat aktarım dinamikleri: Seçilmiş gelişmekte olan ekonomiler için çıkarımlar
Price transmission dynamics between commodity and stock markets: Implications for the selected emerging economies
  1. Tez No: 930017
  2. Yazar: ASFIA BINTE OSMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ENSAR AĞIRMAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 208
Özet
Çalışma, gelişmekte olan ekonomilerin emtia ve hisse senedi piyasaları arasındaki bağlantılılık ve yayılma dinamiklerini E7'ye özel referansla ölçmeyi amaçlamaktadır. Emtia piyasasının temsilcisi olarak ham petrol fiyatı, altın fiyatı ve kripto para fiyatlarını (Bitcoin ve Ethereum) ve gelişmekte olan ekonomilerin borsalarının temsilcisi olarak E7 hisse senedi fiyat endekslerini kullanır. Çalışma öncelikle iki ayrı zamanla değişen bağlantılılık modeli (dalgacık tutarlılığı ve TVP-VAR genişletilmiş ortak bağlantılılık modeli) kullanır ve piyasalar arasında zamanla değişen bağlantılılık ve yayılma etkisini ortaya koyar. Daha sonra, Ando ve diğerleri (2022) tarafından önerilen niceliksel bağlantılılık yaklaşımını kullanarak aşırı piyasa nicelikleri sırasında getiri taşmalarındaki asimetrilerin yaygınlığını tahmin eder, bu yöntem QVAR olarak bilinir. QVAR'ın sonuçları, aşırı piyasa nicelikleri sırasında getiri yayılmalarında asimetrilere dair kanıt sağlar. Kantil bağlantılılığın genel sonuçları, aşırı piyasa koşullarında varlık getirileri arasında yüksek bağlantılılık ve getiri yayılmalarının asimetrik etkisini ortaya koyuyor. Ardından, aşırı piyasa hareketleri sırasında emtia piyasası bileşenlerinin güvenli liman/hedge/çeşitlendirici rolü araştırılır. Sonuçlar, altının COVID-19 salgını sırasında güvenli liman avantajı sağladığını ortaya koyuyor. Ayrıca, tüm emtialar, farklı örnekleme dönemlerinde yatırımcılara riskten korunma ve çeşitlendirme faydaları sağlar. Son olarak, çalışma, optimum portföylerin oluşturulması, ucuz riskten korunma maliyetine sahip portföylerin belirlenmesi ve portföy risklerinin maksimum miktarını azaltabilecek varlıkların belirlenmesi konusunda kılavuz sağlamak için optimum ağırlık oranlarını, korunma oranlarını ve riskten korunma etkinliğini tahmin etmektedir. Çalışmanın genel bulguları, E7'nin emtia ve hisse senedi piyasaları arasındaki geçiş dinamikleri hakkında yararlı bilgiler taşımakta ve portföy yatırımcıları ve portföy yöneticileri için yararlı olacak portföy yönetimi ve risk azaltımına ilişkin bazı politika önerileri sunmaktadır. Çalışma ayrıca politika yapıcılar için finansal piyasaları düzenlemek ve finansal piyasalardaki kırılganlıklarla başa çıkmak için daha etkili ve zamanlı politikaların oluşturulmasında faydalı olacak önemli bilgiler taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
The study intends to measure the dynamics of connectedness and spillover between commodity and stock markets of developing economies with special reference to E7. It uses crude oil price, gold price, and cryptocurrency prices (Bitcoin and Ethereum) as the representative of the commodity market and stock price indices of E7 as the representatives of the stock markets of developing economies. The study primarily employs two separate time varying connectedness models (wavelet coherence and TVP-VAR extended joint connectedness model) and reveal a time-varying connectedness and spillover effect between the markets. Subsequently, it estimates the prevalence of asymmetries in the return spillovers during extreme market quantiles using quantile connectedness approach proposed by Ando et al. (2022), known as QVAR. The overall results of quantile connectedness reveal high connectedness across asset returns and an asymmetric impact of return spillovers during extreme market conditions. Afterwards, it investigates the safe haven/ hedge/ diversifying role of the commodity market components during extreme market movements. The results reveal that gold provides safe haven benefit during the COVID-19 pandemic. Moreover, all the commodities provide hedge and diversification benefits to the investors during different sample periods. Finally, the study estimates optimal weight ratios, hedge ratios and hedging effectiveness to provide guideline regarding constructing optimal portfolios, identifying portfolios with cheap cost of hedging and identifying assets that can reduce maximum amount of portfolio risks. Overall findings of the study carry useful insights regarding transmission dynamics between commodity and stock markets of E7 and provides some policy implications regarding portfolio management and risk reduction which will be useful to portfolio investors and portfolio managers. The study further carries significant information for policymakers which will be useful in constructing more effective and timely policies to regulate financial markets and to deal with vulnerabilities in the financial markets.