Ketorolak trometaminin karboksimetil selüloz/poli(vinil alkol) mikrokürelerden kontrollü salımı
Controlled release of keterolac tromethamine from carboxymethyl cellulose/poly (vinyl alcohol) microspheres
  1. Tez No: 352595
  2. Yazar: AKIN ER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. EBRU KONDOLOT SOLAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İleri Teknolojiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışmada, Ketorolak Trometamin'i (KT) kapsüllemek üzere sodyum karboksimetil selüloz (NaCMC)/poli (vinil alkol) (PVA) mikroküreler hazırlandı. Mikroküreler emülsiyon çapraz bağlama yöntemi kullanılarak gluteraldehit (GA) ile çapraz bağlanarak hazırlandı. Hazırlanan mikroküreler Fourier transform infrared (FTIR) spektroskopi, diferansiyel tarama kalorimetri (DSC), taramalı elektron mikroskopisi (SEM) ve X-ışını kırınımı (XRD) ile karakterize edildi. Mikroküreler ayrıca parçacık çapı, denge şişme değerleri ve salım profilleri ile de tanımlandı. Salım çalışmaları üç farklı pH değerinde sırasıyla 1,2; 6,8 ve 7,4'de gerçekleştirildi ve salım ortamının pH değeri arttıkça toplam ilaç salımının arttığı gözlendi. NaCMC/PVA oranının, ilaç/polimer (i/p) oranının ve çapraz bağlama süresinin tutuklama verimi, küre verimi ve KT'in salımı üzerine etkisi incelendi. En iyi KT salım koşulu NaCMC/PVA oranı 1/1 (m/m), i/p oranı 1/8 (m/m) olan 0,66 M GA ile 30 dakika süre ile çapraz bağlanan mikrokürelerde % 99,6 olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
Microspheres of sodium carboxy methyl cellulose (NaCMC)/poly (vinyl alcohol) (PVA) were prepared to encapsulate of Keterolac Tromethamine (KT). Microspheres were prepared by using liquid curing method and by crosslinking with gluteraldehyde. The prepared microspheres were characterized by Fourier transform infrared (FTIR) spectroscopy, differential scanning calorimetry (DSC), scanning electron microscopy (SEM), and X-ray diffraction (XRD). Microspheres were also characterized by equilibrium swelling values and release profiles. The release studies were carried out at three pH values 1,2; 6,8 and 7,4 respectively and it was observed that as the pH of the medium increased cumulative drug release increased. The effects of NaCMC/PVA ratio, drug/polymer (d/p) ratio and crosslinker time on the entrapment efficiency and the release of KT were examined. The best condition for the release of KT was found to be 99,6% for the microspheres prepared by NaCMC/PVA ratio of 1/1 (w/w), d/p ratio of 1/8 (w/w) crosslinked with 0.66 M GA for 30 minutes.