Rhızobakteri izolatlarının kırmızı biberde (Capsicum annuum L.) verim ve bitkisel özellikler üzerine etkisi
The effect of rhizobacterial strain on yield and growth characteristics of chilli pepper (Capsicum annuum L.)
- Tez No: 498132
- Danışmanlar: PROF. İRFAN ERSİN AKINCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu çalışmada Kahramanmaraş baharatlık kırmızı biber alanlarından izole edilen 10 farklı rhizobakteri izolatının; kırmızı biberin (Capsicum annuum L.) verim ve bitkisel özellikleri üzerine etkileri incelenmiştir. Kırmızı ve toplam meyve verimi ile kırmızı meyve sayısında en iyi etki ZHA246 ve ZHA017'den alınmıştır. Toplam meyve sayısında ZHA215, ZHA90, ZHA235 ve ZHA017 daha önemli bulunmuştur. Bitkisel özelliklerden kök yaş ağırlığında ZHA287 ve ZHA246; bitki boyunda ZHA246, ZHA215, ZHA017 ve ZHA090; sürgün yaş ve kuru ağırlığında ZHA246 ve ZHA017; yaprak sayısında, yaprak yaş ağırlığında ve yaprak kuru ağırlığında ZHA246; yaprak eninde ZHA191 rhizobakterileri en iyi uygulamalar olmuşlardır. Rhizobakterilerin, kontrollere göre meyve tohum yaş ağırlığı, meyve tohum kuru ağırlığı, meyve eti yaş ağırlığı, meyve eti kuru ağırlığı, meyve yaş ağırlığı ve kök boyu dışındaki özellikler üzerine etkileri olumlu bulunmuştur. Yapılan Temel Bileşenler Analiziyle (TBA) ZHA 246 ve ZHA017, kırmızı biberde verim ve bitkisel özellikleri artırmada en uygun rhizobakteriler olarak belirlenmiştir. ZHA235'te dikkate değer diğer rhizobakteri olmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study was investigated the effect of 10 different rhizobacterial strain extracted from Kahramanmaras chilli pepper fields, on yield and plant characteristics of chilli pepper (Capsicum annuum L.). The best values in red and total fruit yield and number of red fruits were obtained with application of ZHA246 and ZHA017. ZHA215, ZHA90, ZHA235 and ZHA017 were determined to be more significant in total fruit amount. In terms of plant characteristics, the best values in root wet weight were obtained with application of ZHA287 and ZHA246; in plant height - with ZHA246, ZHA215, ZHA017 and ZHA090; in sprout wet and dry weight - with ZHA246 and ZHA017; in the number of leaves and leaves wet and dry weight - with ZHA246; in leaves width - with ZHA191. According to the controls the effect of rhizobacteria was found favorable on such characteristics as: fruit seeds wet weight, fruit seeds dry weight, and fruit flesh wet weight, fruit flesh dry weight, fruits wet weight and root length. With application of Principal Component Analysis (PCA) ZHA246 and ZHA017 were determined to be the most suitable rhizobacteria for improvment of yield and plant characteristics of chilli pepper. In ZHA235 there was another remarkable rhizobacteria.