Farklı miktarda verilen ephestia kuehniella zeller (Lepidoptera: Pyralidae) yumurtasının orius laevigatus fieber (Heteroptera: Anthocoridae)'un biyolojik özellikleri üzerine etkisinin incelenmesi
- Tez No: 498141
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE ÇIKMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 35
Özet
Avcı böcek Orius leavigatus (Fieber, 1860) (Heteroptera: Anthocoridae)'un laboratuvarda yetiştirilmesi için gerekli minimum Ephestia kuehniella Zeller, 1879 (Lepidoptera: Pyralidae) yumurta sayısını belirlemek için 27±2˚C sıcaklık, % 60±10 oransal nem ve 8 saat aydınlık, 16 saat karanlık koşullarda çalışma yürütülmüştür. Avcının nimf dönemlerine 5, 10, 30 ve 60 adet, ergin bireylere ise 0, 5, 20, 50 ve 100 adet E. kuehniella yumurtası av olarak verilmiştir. Nimf dönemleri gelişme süresi en kısa 9.88 ± 36,94 gün, en yüksek canlı kalma oranı % 96 ile minimum 60 adet E. kuehniella yumurtası verildiğinde elde edilmiştir. Dişi bireylerin en fazla yumurta bıraktığı minimum besin miktarı 50 adet E. kuehniella yumurtası olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted under 27±2˚C tempereture, % 60 ± 10 relative humudity and 24 hours light period conditions in order to determine the minimum number of Ephestia kuehniella Zeller, 1879 (Lepidoptera: Pyralidae) egg neccesary to rear in loboratory of predator insect Orius laevigatus (Fiber, 1860) (Heteroptera: Anthocoridae). 5, 10, 30 and 60 E. kuehniella eggs were given during the nymphal period of the predator and 0, 5, 20, 50 and 100 E. kuehniella eggs were given to adult predators; as prey. The shortest nymph development time is 9.88 ± 36,94 days, the highest survival rate was obtained as 96 % when the minimum 60 E. kuehniella eggs were given. Minimum food amount where female predators laid the most eggs was determined as 50 E. kuehniella eggs.