3-boyutlu öklid uzayında darboux çatısına göre eğri çiftleri
The curve pai̇rs according to darboux frame in 3-dimensional euclidean space
  1. Tez No: 498144
  2. Yazar: FERYAT KAYA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABDULLAH YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışma 5 bölümden oluşmuştur. Giriş bölümünde Öklid uzayında eğriler ve eğri çiftleri ile ilgili bilgiler verilmiştir. İkinci bölümde, sonraki bölümlere temel teşkil edecek bazı tanım ve teoremlere yer verilmiştir. Üçüncü bölümde, 3-boyutlu Öklid uzayındaki bazı eğri çiftleri ele alınmıştır. Dördüncü bölümde, eğri çiftlerinde Darboux çatısı kullanılarak incelenmiştir. Beşinci bölümde, ulaşılan bazı sonuçlara ve önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study consist of five sections. In the introduction section curves and curve pairs in Euclidean space are given information about In the second part, some definitions and theorems are given in the next sections that will be the basis of. In the third chapter, the 3-dimensional Euclidean space are discussed in some curve pairs. In the fourth chapter, the Darboux frame is used in the curve pairs. In the fifth chapter, some conclusions and recommendations reached have been given.