Fen bilgisi öğretmen adaylarında DNA replikasyonu ve protein sentezi ile ilgili kavram yanılgılarının belirlenmesi ve giderilmesi
Determination and removal of conceptual responses about dna replication and protein synthesis in the faculty teacher name
  1. Tez No: 498193
  2. Yazar: TUĞBA ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUTLU NİSA ÜNALDI CORAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Fen bilimleri alanlarından birisi olan biyoloji, öğretmenlerin anlatmakta öğrencilerin ise anlamakta zorlandığı bir alandır. Öğrencilerin bu alanda kavram yanılgılarına sahip olduğu yapılan birçok araştırmada ortaya çıkmıştır. Kavram yanılgıları birçok sebepten oluşabilmektedir. Bazen dersi anlatan öğretmenden kaynaklanabildiği gibi öğrencinin tutumu, ders kitaplarında kullanılan dil, resim vb. nedenlerden kaynaklanabilmektedir. Bu çalışmanın amacı, Fen Bilgisi Öğretmen Adaylarında DNA replikasyonu ve Protein Sentezi ile ilgili kavram yanılgılarını ortaya çıkartmak ve giderilmesini sağlamaktır. Bu çalışmanın örneklemi, 2016-2017 Eğitim ve Öğretim Yılı Bahar döneminde Mersin Üniversitesi Eğitim Fakültesi Fen Bilgisi Öğretmenliği 3. Sınıfa kayıtlı 55 öğrenciden oluşmaktadır. Yapılan araştırmada 4 test kullanılmıştır. Bu testler; Protein Sentezi İle İlgili Biyoloji Ön Bilgi Testi (PSBÖT), Protein Sentezi İle İlgili Biyoloji Başarı Testi (PSBBT), Kelime İlişkilendirme Testi (KİT) ve Çalışma Yapraklarıdır. Ayrıca; Kavram Karikatürü, Kavramsal Değişim Metinleri, Drawing çalışması ve Tekzip diğer uygulanan tekniklerdir. Araştırma sonucunda; öğrencilerde DNA Replikasyonu ve Protein Sentezi ile ilgili kavram yanılgıları belirlenip uygulanan tekniklerle kavram yanılgılarının bir miktar giderildiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Biology, which is one of the fields of science, is an area where teachers are telling and students are hard to understand. Many studies have shown that students have misconceptions in this area. Misconceptions can occur in many ways. Sometimes the attitude of the student, as well as the language, pictures, etc. used in the textbooks, can be caused by causes. The aim of this study is to reveal and eliminate the misconceptions about DNA replication and Protein Synthesis in Science Teacher Candidates. The sample of this study was published in Spring 2016-2017 Education and Training Year The Faculty of Education of Mersin University consists of 55 enrolled students in the 3rd Science Department. Four tests were used in the study. These tests include; Biology Preliminary Test (PSBÖT) for Protein Synthesis, Biology Success Test (PSBBT) for Protein Synthesis, Word Association Test (KIT) and Worksheets. Also; Concept Caricature, Conceptual Change Texts, Drawing Study and Discussion are other applied techniques. As a result of the research; it has been seen that the misconceptions about DNA Replication and Protein Synthesis in the students have been determined and some of the misconceptions have been eliminated by the applied techniques.