Öğretmenlerin sahip oldukları bireysel değerler ile mesleklerine yönelik tutumları arasındaki ilişki
An investigation of the relationship between the individual values owned by the teachers and their attitudes towards teaching profession
  1. Tez No: 498192
  2. Yazar: AYŞE UZUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SIDDIKA GİZİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu araştırmada, Mersin ili merkez ilçelerde görev yapan kadrolu öğretmenlerin sahip oldukları Başarı, Güç, Hazcılık, Uyarılma, Özyönlendirme, Güvenlik, Uyum, Gelenek, Evrensellik ve Cömertlik boyutlarında ele alınan bireysel değerleri ile onların öğretmenlik mesleğine yönelik tutumları arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın örneklemi 2015-2016 eğitim- öğretim yılında Mersin İli merkez ilçelerinde (Akdeniz, Mezitli, Toroslar ve Yenişehir) bulunan kamu ilk ve ortaokullarında görev yapan 332'si kadın, 245'i erkek olmak üzere toplam 577 öğretmenden oluşmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak gerekli izinler alınarak Schwartz (1992) tarafından geliştirilen ve Kuşdil ve Kağıtçıbaşı (2000) tarafından Türkçe'ye uyarlaması yapılan Schwartz Değer Envanteri (SVI) ile Erkuş, Sanlı, Bağlı ve Güven (2000) tarafından geliştirilen Öğretmenlik Mesleğine İlişkin Tutum Ölçeği (ÖMİTÖ) kullanılmıştır. Araştırma verileri Pearson korelasyon katsayısı ile analiz edilmiştir. Araştırmada anlamlılık düzeyi .01 olarak kabul edilmiştir. Araştırma bulgularına göre öğretmenlerin sahip oldukları bireysel değerlerden uyum, özyönlendirme, hazcılık ve başarı değerleri ile öğretmenlik mesleğine yönelik tutumları arasında pozitif yönde anlamlı ancak düşük düzeyde bir ilişki olduğu görülürken; evrensellik, geleneksellik, iyilikseverlik ve güvenlik boyutları arasında pozitif yönde kısmen orta düzeyde bir ilişki bulunmaktadır. Ancak öğretmenlerin sahip oldukları bireysel değerlerden uyarılma ve güç değerleri ile mesleklerine yönelik tutumları arasında anlamlı bir ilişki gözlenmemiştir. Elde edilen bulgular tartışılarak, uygulamalara ve gelecek çalışmalara yönelik önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of the study is to examine the correlations between Achievement, Power, Hedonism, Stimulation, Self-Direction, Security, Conformity, Tradition, Universalism and Benevolence as the individual values of teachers employed in public schools in the province of Mersin and their attitudes towards teaching profession. The sample of the sutdy consisted of 577 (332 female, 245 male) teachers working at public primary and secondary schools in central districts of Mersin (Akdeniz, Mezitli, Toroslar and Yenişehir). After getting necessary permissions, Scwartz's Value Inventory (SVI) developed by Schwartz (1992) and adapted to Turkish Language by Kuşdil ve Kağıtçıbaşı (2000) and Attitude Scale of Teaching Profession developed by Erkuş, Sanlı, Bağlı ve Güven (2000) were used to collect research data. Pearson correlations were used to analyze the data and the alpha value of 0.01 was established as a level of significance. The results showed that there is a low but positive and significant correlation between teachers' attitudes towards teaching profession and conformity, self direction, hedonism and power as individual values of them, while a positive and significant correlation was observed between teachers' universalism, tradition, benevolence and security values and their attitudes towards teaching profession at a moderate level. However, there is no significant relationship between the stimulation and power values of teachers and their attitudes towards teaching profession. Implications of the findings were discussed and some suggestions were made for further research.