Kamu yönetiminde etik değerlerden sapma: Bir kamu örgütü üzerine alan araştırması
Deviation from ethical values in public administration: A case study on a public organization
  1. Tez No: 324953
  2. Yazar: KADİR ÇALIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HİKMET KAVRUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kentleşme ve Çevre Sorunları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 308
Özet
ÇALIK, Kadir. Kamu Yönetiminde Etik Değerlerden Sapma: Bir Kamu Örgütü Üzerine Alan Araştırması, Yüksek Lisans Tezi, Ankara, 2012.Türk Gümrük İdaresinin örnek alınarak incelendiği ?kamu yönetiminde etik değerlerden sapma? konulu bu çalışma, öncelikle kamu yönetiminde etik dışı davranışlarla ilgili teorik bir çerçeve çizip, peşinden Gümrük İdaresinde uygulanan alan araştırmasının sonuçlarını değerlendirmektedir.En basit tanımıyla etik, toplumsal ilişkilerde iyi-kötü, doğru-yanlış olarak adlandırdığımız değer yargılarını inceleyen bir disiplindir. Kamu yönetimi etiği ise, kamu görevlilerinin görev alanları ile ilgili her türlü eylemi, yasa ve bireysel ahlaki değerleri bir potada eriterek yapması şeklinde tanımlanabilir. Bugün geldiğimiz noktada kamu yönetiminde etik dışı davranışlar ve etik değerler fazla önem ve içerik arz eden bir yapıya sahiptir. Özellikle ülkemizde gündemden düşmeyen yolsuzluk olayları ve kamu hizmetlerinden memnuniyetsizlik, toplumun büyük kesiminde etik değerleri ve etik ihtiyacını ana gündem maddesi haline getirmiştir.Psikolojik bir bozukluk olarak ifade edilen etik dışı davranışlar, kişinin ahlak ve gelir düzeyi, Weberyan bürokrasi modelinin açmazları ve geleneksel toplum yapılarından beslenerek, ülkelerin gelişme süreçleri önünde bir engel teşkil etmektedir.Kamuda iyi bir yönetim anlayışını tesis etmek ve toplumsal maliyetleri yüksek olan etik dışı davranış modellerini ortadan kaldırmak için etiksel bir altyapı oluşturmak gerekmektedir. Kamu yönetiminde etik altyapı, kamu gücünün etik dışı kullanılmasına set çeken düzenlemeler, mekanizmalar ve süreçler bütününü ifade eder. Bu yapıyı oluşturmak; siyasi liderlerin kararlılığı, etkili bir yasal alt yapı, etkili hesap verebilirlik mekanizmaları, değerleri ve standartları ifade eden davranış kuralları, eğitim gibi mesleki sosyalleştirme mekanizmaları, kamuda uygun çalışma koşulları, etik konularda eşgüdüm sağlayan merkezi bir yönetim kurulu veya özel bir etik kurumu varlığı, kamuoyunun katılımı ve denetimi ile mümkündür.Etiğin artan önemi ile birlikte Türkiye'de de etik altyapıya yönelik birçok yasal düzenlemeler ve idari mekanizmalar oluşturulmuştur. Bu girişimlere rağmen Türk kamu yönetiminde yolsuzluk ve etik dışı davranışlar yaygın bir şekilde varlığını sürdürmektedir. Etik değer ve kuralların kamu personelince benimsenmediği ve idare içerisinde kurumsallaştırılmadığı sürece hiçbir etik dışı davranışın engellenemeyeceği bir gerçektir. Bu açıdan asıl çıkış noktası etik konusunda toplumsal ve bireysel bilincin ve girişimlerin oluşturulmasıdır. Yani Türk kamu yönetiminin kural temelli etik sistemi, dürüstlüğe dayanan sistemin teşvik edici, rehberlik edici ve eğitici özellikleriyle birleştirilmelidir. Ancak bu şekilde kamu yönetiminde etik en etkili şekilde hayata geçirilir ve yasal çerçeve ve mekanizmalar bu sayede daha anlamlı hale gelir.Etik konusu, Türk Gümrük İdaresi için diğer kamu kurum ve kuruluşlardan çok daha büyük önem taşımaktadır. Ticaret erbaplarının bir an evvel gümrük işlemlerini bitirme talepleri ve gümrük memurlarının yetki ve sorumlulukları birlikte göz önünde bulundurulduğunda etik dışı faaliyetler için oldukça elverişli bir ortam doğmaktadır.Gümrük idarelerinde etik dışı davranışların önlenmesi için genel geçer tek bir çözüm formülü sunmak elbette imkânsızdır. Ancak yapılması gereken gümrük idarelerinde kapsamlı bir etik yönetim anlayışı getirerek bunun etkili olarak uygulanması için ideal araçları, mekanizmaları ve süreçleri kullanmaktır. Bu yapı da açık, anlaşılır ve basit gümrük politikaları ile profesyonel bir yönetim anlayışı ile hizmet veren gümrük idarelerinin birleşimiyle oluşmaktadır.Anahtar Sözcükler1-Etik2-Kamu yönetimi3-Etik ilkeler4-Etik dışı davranışlar5-Etik altyapı
Özet (Çeviri)
ÇALIK, Kadir. Deviation from Ethical Values in Public Administration: A Case Study on a Public Organization, Master Thesis, Ankara, 2012.This study on“deviation from ethical values in public administration”, was examined the Turkish customs administration as an example, first draws a theoretical framework about unethical behaviors in public administration, after evaluates the results of the case study applied the customs administration.The simplest definition of ethics is a discipline examining values refer to as good-bad, right-wrong in social relations. On the other hand ethics of public administration can be defined as public officials do all actions, laws and moral values of individual on duty areas by melting a pot. At this moment, unethical behaviors and ethical values in public administration have a structure which are more important and of content. The subject with the size of both intellectually and implementing is increasingly gaining importance. Especially in our country, the cases of corruption and dissatisfaction with public services not falling agenda, has become the main agenda item the need for ethics and ethical values for a large part of societyExpressed as a psychological disorder, unethical behaviors constitute an obstacle to the development processes of countries by fed from individual morality and income level, dilemmas of Weberian model bureaucracy and the traditional social structures.To establish a good understanding of management in the public sector and to eliminate high social costs of unethical behavior patterns need to create the ethical infrastructure. The ethical infrastructure in public administration, refers to the whole of the regulations, mechanisms and processes preventing the unethical use of public power. Creating this structure is possible with stability of political leaders, an effective legal infrastructure, effective accountability mechanisms, code of conduct expressing the values and standards, professional socialization mechanisms such as training, appropriate working conditions in the public sector, presence of a centralized board of directors or a private ethics institution providing coordination of ethical issues, participation and control of the public.With the increasing importance of ethics, many legal regulations and administrative mechanisms regarding the ethical infrastructure are established in Turkey. Despite this initiatives, corruption and unethical behaviors in Turkish public administration exist widely. Unable to prevent any unethical behaviors is a reality as long as ethical values and rules are adopted by public personnel and institutionalized within the public administration In this respect, the main starting point is the creation of initiatives and social and individual consciousness on ethics. In other words, the rule-based ethical system of the Turkish public administration with must be combined honesty-based system having guiding and educational features. Only in this way ethics in public administration is put into practice the most effectivelly and so that the legal framework and mechanisms become more meaningful.The issue of ethics is great importance for Turkish customs administration than the other public institutions and organizations. Considered trade-class demands for the immediate completion of customs procedures with the powers and responsibilities of the customs officers give the very favorable environment in order to unethical behaviors arise. The prevalence of unethical behaviors in Turkish customs administration is fed by many bureaucratic practices, structural problems and administrative culture as many as conscious behaviors.To provide a generally accepted a single solution formula is impossible in order to prevent unethical behaviors in the customs administrations. But what must be done is using the ideal tools, mechanisms and processes by bringing a comprehensive understanding of ethical conduct in the customs administrations for the effective implementation of this. This structure consists of clear, understandable and simple customs policies with the combination of customs administrations serving as a professional management approach.Key Words1-Ethics2-Public administration3-Ethical values4-Unethical behaviors5-Ethical infrastructure