Eisenia fetida (Savigny 1826)'da mikro plastik absorbsiyonu ve büyüme parametrelerine etkisinin kararlı izotop yöntemiyle araştırılması
The assessment of micro plastic absorption on Eisenia fetida (Savigny 1826) and effects on growth parameters using stable isotope analysis
  1. Tez No: 498265
  2. Yazar: ELİF MENTEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞÜKRAN YALÇIN ÖZDİLEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Dünya üzerinde plastik kullanımının artması ile birlikte zamanla aşınarak mikroplastik adı verilen daha küçük partiküller doğal ortamlarda artış göstermektedir. Mikroplastikler canlılar tarafından istemsizce tüketilebilir boyutlarda olmaları sebebiyle tehdit oluşturmaktadırlar. Literatürde canlıların yiyecekleri ile birlikte aldıkları mikroplastik parçacıkları kas dokularına alabilecekleri konusunda bilgi boşluğu vardır. Bu çalışmada Eisenia fetida türü toprak solucanında kararlı karbon izotop oranları kullanılarak mikroplastiklerin kas dokularında belirlenebileceğini test etmek amaçlanmıştır. Bununla birlikte mikroplastiğe maruz kalan solucanların büyüme parametrelerine etkilerini ortaya çıkarmak amaçlanmıştır. Ağır karbon izotop oranında azalma ve artma sağlamak üzere solucanlar 50 gün süreyle çay (Camellia sinensis) ve semizotu (Portulaca oleracea) ile beslenmişlerdir. Daha sonra solucanların diyetine toplam besin gereksinimlerinin %25'i oranında
Özet (Çeviri)
With the increasing use of plastic on the earth, smaller particles, called microplastics, wear out over time and increase in natural environments. Microplastics are a threat because they are inadvertently consumed by living things. In the literature, there is gap on information about whether they transferred to muscle tissue of micro-plastic particles taken with food of living organisms. In this study, it was aimed to test that microplastics can be determined in muscular tissues of worm, Eisenia fetida, by using stable carbon isotope ratios. At the same time, it was aimed to reveal the effects of microplastics on the growth parameters of worms. Worms were feed on tea (Camellia sinensis) and purslane (Portulaca oleracea) in order to deplete and enriched the heavy carbon isotope ratio of worms for 50 days. Than three kinds of smaller than