Hızlı akan sulardan toplanan Trchoptera (Insecta) larvalarının laboratuvarda yetiştirilmesi
Rearing larvae of Trchoptera (Insecta) collected from swift-flowing waters in the laboratuary
  1. Tez No: 498298
  2. Yazar: ERGİN YILMAZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İBRAHİM KÜÇÜKBASMACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışmada Kastamonu il sınırları içerisindeki hızlı akan akarsulardan toplanan trichopter larva ve pupalarının yetiştirilmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla Trichoptera larvalarının ve pupalarının yetiştirilmesi için uygun bir yetiştirme ortamı oluşturulmuştur. Bu yetiştirme ortamı ile larva davranışları incelenmiş, yetiştirilen türlerin tayini yapılmıştır. Ayrıca bu çalışmada yetiştirilen larvaların teşhisinde kullanılan karakterlerin açıklamaları ve fotoğrafları da verilmiştir. Çalışma 2017 yılı Mart-Ekim ayları arasında Daday Çayı'ndan, Karasu Deresi Set Alabalık tesisleri mevkiinden ve Kara Cehennem Deresi Ersizlerdere mevkiinden toplanan Trichoptera takımına ait 446 larva ve 35 pupa örneği ile gerçekleştirilmiştir. Laboratuvar ortamında oluşturulan akvaryum düzeneği içerisinde 3 familyanın (Rhyacophilidae, Philopotamidae, Hydropsychidae) 3 cinsine ait 6 tür yetiştirilmiş ve gelişimleri takip edilmiştir. Çalışma sonucunda, Rhyacophila nubila Zetterstedt, 1840 türünden 2, Philopotamus montanus Donovan, 1813 türünden 2, Hydropsyche angustipennis (Curtis, 1834) türünden 1, Hydropsyche bulbifera McLachlan, 1878 türünden 18, Hydropsyche dinarica Marinkoviç, 1979 türünden 1 ve Hydropsyche instabilis (Curtis, 1834) türünden 20 olmak üzere toplam 44 ergin birey elde edilmiştir. Çalışma sonucunda laboratuvarda yetiştirilen türlerden yetiştirme başarısı % 15,6'lık oran ile en fazla H. bulbifera larvalarında gözlenmiştir. Bunu sırasıyla H. instabilis % 14,2, H. dinarica % 5,4, H. angustipennis % 2,8, P. montanus % 2,8, R. nubila % 2,5 türleri takip etmiştir.
Özet (Çeviri)
In this work it is aimed that trichopter larvas and pupas which have been picked up from fast flowing rivers in the border of Kastamonu. For this purpose, a convenient growing range is created to grow up the larvas and pupas of trichoptera. With this growing range, the behaviours of larvas and pupas are examined, the grown species is inspected. Also the environment for larva which is created is a reliable and effective environment to obtain adult trichopters. Also the explanations and the images of the characters used in the diagnosis of the larvas that are grown up with this study. For his work, in 2017 betwen March and October larvas of 446 trichopter and the samples of 35 pupas, picked up from Daday stream, from the rank of Karasu Stream Set Alabalık Facility and from the rank of Karacehennem Brook Ersizlerdere are grown up in the aquarium assembly that is created in the lab environment. From the larvas and pupas that is grown up in the lab, 6 species that belong to 3 genus of 3 families (Rhyacophilidae, Philopotamidae, Hydropsychidae) are defined and followed their progress. At the end of the work, in the total 44 adult andividuals from the species of Rhyacophila nubila Zettersted, 1840, 2; from the species of Philopotamus montanus Danovan, 1813, 2; from the species of Hydropsyche angustipennis (Curtis, 1843), 1; from the species of Hydropsyche bulbifera McLahan 1878, 18; from the species of Hydropsyche dinarica Marinkoviç, 1979, 1 and from the species of Hydropsyche instabilis (Curtis, 1834), 20; are obtained.