Lamiaceae familyasına ait bazı türlerin antimikrobiyal aktivitesinin incelenmesi
Investigation of the antimicrobial activity of some species belonging to Lamiaceae family
  1. Tez No: 498308
  2. Yazar: MOHAMED ALI HASSAN SALEM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERGİN MURAT ALTUNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Lamiaceae veya diğer adıyla Labiatae familyası çok büyük öneme sahip tıbbi bitkilerden oluşmaktadır. Bu çalışmada bu familyaya ait 11 tür (Lamium purpureum, Teucrium multicaule, Stachys amanica, Stachys megalodonta, Lamium truncatum, Marrubium globosum, Satureja thymbra, Salvia fruticose, Ajuga chamaepitys, Phlomis lycia ve Origanum onites) toplanarak 15 mikroorganizmaya (Bacillus subtilis DSMZ 1971, Enterobacter aerogenes ATCC 13048, Enterococcus faecalis ATCC 29212, Enterococcus faecium, Escherichia coli ATCC 25922, Klebsiella pneumoniae, Pseudomonas aeruginosa DSMZ 50071, Pseudomonas fluorescens P1, Salmonella enteritidis ATCC 13075, Salmonella infantis, Salmonella kentucky, Salmonella typhimurium SL 1344, Staphylococcus aureus ATCC 25923, Staphylococcus epidermidis DSMZ 20044) karşı antimikrobiyal aktiviteleri disk difüzyon yöntemi ile incelenmiş ve elde edilen sonuçlar standart antibiyotikler ile karşılaştırılmıştır. S. thymbra tüm suşlara karşı en yüksek etkiye sahipken, L. truncatum en düşük etkiyi göstermiştir. Bitki ekstraktlarının 15 mikroorganizmaya karşı oluşturdukları minimum inhibisyon konsantrasyonlarının (MİK) etki aralığı 100 mg/mL - 0,390625 mg/mL arasında farklılık göstermiştir. Son olarak gerçekleştirilen minimum bakterisidal konsantrasyon (MBC) ve minimum fungisidal konsantrasyon (MFC) testlerinin her ikisinin sonuçları tüm mikroorganizmalara karşı MİK testinde elde edilen sonuçlarda görülen etkilerle benzerlikler göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Lamiaceae or Labiatae is composed of very important medicinal plants. For this study 11 species were collected from this family, which included (Lamium purpureum, Teucrium multicaule, Stachys amanica, Stachys megalodonta, Lamium truncatum, Marrubium globosum, Satureja thymbra, Salvia fruticose, Ajuga chamaepitys, Phlomis lycia and Origanum onites) used to test antimicrobial activity against 15 microorganisms (Bacillus subtilis DSMZ 1971, Candida albicans DSMZ 1386, Enterococcus faecalis ATCC 29212, Enterobacter aerogenes ATCC 13048, Enterococcus faecium, Escherichia coli ATCC 25922, Klebsiella pneumoniae, Pseudomonas aeruginosa DSMZ 50071, Pseudomonas fluorescens P1, Salmonella enteritidis ATCC 13075, Salmonella infantis, Salmonella kentucky, Salmonella typhimurium SL1344, Staphylococcus aureus ATCC 25923 and Staphylococcus epidermidis DSMZ 20044) by using disk diffusion method, and comparing the activity of these plants against standard antibiotics. S. thymbra was the most effective plat, while L. truncatum was the lowest. The minimal inhibitory concentrations (MIC) of the plant extracts against 15 microorganisms were having different effect range between 100 mg/mL - 0,390 mg/mL. The last analysis was minimal bactericidal concentration (MBC) and minimal fungicidal concentration (MFC) the results for all microorganisms that effected at MIC test had similar effects for both tests.