Termal turizmi ve Erzurum'un termal turizm potansiyeli
Thermal tourism and thermal tourism potential of Erzurum
- Tez No: 63404
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. A. KADİR KOŞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ TERMAL TURİZMİ ve ERZURUM'UN TERMAL TURİZM POTANSİYELİ Süleyman BASTEM Danışman : Yrd.Doç.Dr. A.Kadir KOŞAN 1997, Sayfa : 98 Jüri : Yrd.Doç.Dr. A.Kadir KOŞAN Gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler, son yıllarda turizmi kalkınmanın bir aracı olarak görerek, turizm sektörüne büyük bir önem vermektedirler. Ayrıca sözkonusu ülkeler turizm arz kaynaklar mı kullanarak, turizm aktivitesine katılmayı ön planda tutmaktadırlar. Özelikle turizm aktivitesine katılmanın en önemli nedenlerinden biri olan sağlık konusu, termal kaynakların önemini artırmaktadır. Potansiyel turizm arz kaynaklarının aktif hale getirilmesi, bu kaynakların arzu edilen düzeyde nitelikli bir şekilde işletilmesine bağlıdır. Bu araştırmada Erzurum'da bulunan termal arz kaynaklarının yapısı ve hizmetleri değerlendirilerek turizm sektörü içindeki etkileri araştırılmış ve Erzurum'da aktif olarak hizmet veren üç termal tesisten faydalanan 350 müşteriye uygulanan anket soruları ile alman bilgiler değerlendirilmiştir. Değerlendirme sonucuna göre bu işletmelerin bölge halkına yönelik geleneksel anlayışla hizmet verdikleri anlaşılmıştır. Bu çalışmada halkın termal tesislerin verdiği hizmetlerden daha iyi bir şekilde yararlanmasını sağlamak için tanıtım faaliyetleri ile işletmecilerin eğitimleri ve işletmelerin fiziki durumlarının iyileştirilmesi konusunda görülen sorunlar ve çözüm yolları ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis THERMAL TOURISM AND THERMAL TOURISM POTENTIAL OF ERZURUM Süleyman BASTEM Supervisor : Assistant Prof.Dr. A. Kadir KOŞAN 1997, Page : 98 Jury : Assistant Prof.Dr. A.Kadir KOŞAN Developed and developing countries have given a great importance to tourism sector by considering tourism as a means of development. Besides, the countries mentioned above have given priority to joining tourism activities by using tourism sources. Especially, health subject, one of the most important reasons to join tourism activities, has increased the importance of thermal springs. Activating the potential tourism sources depend on the operation of these sources at a desired level in a high quality. In this research, by evaluating the quality and the services of thermal centers in Erzurum, their effects in tourism sector were investigated. The data obtained from the questionnaire applied to 350 customers who benefit from three termal centers (Pasinler, Ilıca and Köprüköy thermal springs) which give service actively were evaluated. According to the analysis of questionnaire, it was observed that these termal centers gave services to the people of the region in a traditional way. In this study, the problems and the solutions regarding the physical qualities of thermal centers, the training of the managers and promotion activities were put forward in order to improve the services and help people make better use of the facilities in these centers.