Doğal kaynaklardan izole edilen Bacillus pumilus'un 16S rRNA ile moleküler tanımlanması, kitinaz enzimi aktivitesi, endüstriyel uygunluğunun araştırılması
A study on the molecular identification of Bacillus pumilus isolated from natural sources by 16S rRNA, chitinase enzyme activity and its potential industrial bene fitability
- Tez No: 498382
- Danışmanlar: PROF. DR. NESLİHAN DİKBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyoteknoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Literatürde tanımlanan kitinaz aynı zamanda kimyasal adıyla β-1,4-N-acetyl glucosamine olarak ta bilinmektedir. Kitinazlar; bitkiler, hayvanlar ve mikroorganizmalar tarafından üretilmektedir. Mikrobiyal kaynaklı kitinazlar biyoteknolojik uygulamalar için tercih edilmektedir. Kitinazlar; gıda sanayinde, yem katkısında, kağıt endüstrisinde ve toprak iyileştirmede tercih edilmektedir. Biyoteknolojide ise kitinaz enzimi çalışmaları, enzimi gerek üretmede gerekse özelliklerinin geliştirilmesinde kullanılacak olan etkin bir araçtır. Bu çalışmada, taze yağlı peynirden izolasyonu yapılmış olan Bacillus pumilus suşunun 16S rRNA ile moleküler tanılanması, bakterinin kitinaz enzimi aktivitesi ve endüstriye uygunluğunun araştırılması amaçlanmıştır. Bakteri 16S rRNA yöntemi ile tanılanmıştır. %99 oranında tanımlanan Bacillus pumilus'tan üretilen ekstraselüler kitinaz enziminin optimum sıcaklığı 40°C optimum pH'sı ise 7.0 olarak bulunmuştur. Elde edilen sonuçlara göre bu bakterinin ürettiği enzimin karakteristik özelliklerinden dolayı endüstriye kazandırılabileceği, gıda sektöründe starter kültür olarak kullanılabileceği çalışmamızla teyit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The chitinase identified in the literature is also known as β-1,4-N- acetyl glucosamine with its chemical name. Chitinases are be produced by plants, animals and microorganisms. Microbial-derived chitinases are preferred for biotechnological applications. Chitinases are preferred in food industry, feed additives, paper industry and soil improvement. In biotechnology, chitinase enzyme studies are an effective tool to be used in the production of enzymes, or in the development of their properties. The aim of this study was to investigate the molecular identification of Bacillus pumilus strain isolated from fatty cheese by 16S rRNA, to determine its chitinase enzyme activity and to evaluate its possible industrial benefitability. The identification was performed using the 16S rRNA method. The identification rate of Bacillus pumilus was 99% and the optimum temperature of the extracellular chitinase enzyme was determined as 40°C and the optimum pH was pH 7.0. According to the results, it has been confirmed with our study that the bacterium can be introduced to the industrial use due to the characteristics of the enzyme produced by this bacterium and that it can be used as a starter culture in the food industry.