Demirdöven barajı (Pasinler, Erzurum) ve Tımar deresinin Dytiscidae (coleoptera) türleri üzerine faunistik bir araştırma
A faunistic study on the species of Dytiscidae (Coleoptera) in Demirdoven dam and Timar stream (Pasinler, Erzurum)
  1. Tez No: 498400
  2. Yazar: KEMAL DEMİRBAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER KÖKSAL ERMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Zooloji, Biology, Zoology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Zooloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu çalışmada; Erzurum ili Pasinler ilçesinde bulunan Demirdöven Barajı ile barajı besleyen Tımar Deresi ve kollarından, baraj çıkış kanalından toplam 10 istasyon seçilmiştir. Nisan 2015-Kasım 2015 ayları arasında periyodik olarak toplanan Dytiscidae örnekleri faunistik yönden değerlendirilerek, 10 cinse ait toplam 16 tür ve 3 alt tür tespit edilmiştir. Tespit edilen türlerin hemen hemen tamamı Tımarlı deresinden bulunmuştur. Barajın zemin yapısından kaynaklı olarak barajın tabanında vejetasyona rastlanmamıştır. Doğal yapının bozulması, vejetasyonun olmaması, baraj sularının sıcaklığı, suyun akış hızı ve çeşitli ekolojik faktörlerin akarsulara göre farklı olmasından dolayı barajda herhangi bir sucul koleopter tespit edilememiştir. Tespit edilen türlerin, fotoğrafları çekilmiş, çeşitli organlarının ölçümleri yapılmış, tanımları gözden geçirilmiş, yaşam alanları ile Türkiye ve dünyadaki yayılışları verilmiş, çeşitli sistematik sorunları tartışılmış; alt familya, cins ve tür teşhis anahtarları düzenlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research, The specimens belonging to the family Dytiscidae (Coleoptera) collected periodicaly between April 2015 and November 2015 on choosed 10 localities on Demirdöven Dam and Tımarlı stream (Pasinler, Erzurum) were worked faunistically. Totally 16 species and 3 subspecies belonging to 10 genera have been determined. Almost all of species were found from Tımarlı stream. Vejetation was not come across on side of the dam because of structure of ground. Destruction of natural structure, no vegetation, temparature of dam water, flow speed of water and some ecological factors in dam are different from ecological factors of stream. That's why any water beetles couldn't detected in dam. The morphological characters of identified species, the measurements and photos of their various organs, their distributions on Turkey and world have been given, and it has been remarked systematical aspect, arranged keys for subfamily, genera and species.