İş sağlığı ve güvenliği uygulamalarının verimlilik üzerine etkisi
Effect of the apllications of occupational health and safety on productivity
- Tez No: 498506
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZGÜR HAKAN ÇAVUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Son dönemde maddi manevi kayıplara ve acılara sebep olan iş kazaları ve meslek hastalıklarına bağlı olarak daha fazla önemli hale gelen iş sağlığı ve güvenliği uygulamaları her geçen gün yeni teknolojik gelişmelerin iş sağlığı ve güvenliği alanına uygulanması ile farklı bir boyut kazanmaya başlamıştır. Teknolojik gelişmelere paralel olarak çalışanları işyerlerinde iş kazalarına ve meslek hastalıklarına karşı koruyacak sistemler sürekli geliştirilmektedir. İş sağlığı ve güvenliği alanında ilk hedef çalışanın iş ve işyeri kaynaklı kaza ve hastalıklardan korumaktır. Bu asıl hedefin yanında iş sağlığı ve güvenliği uygulamalarının işletmelerdeki verimlilik faktörleri ile ilişkilendirilmesi aynı zamanda çalışanı korurken şirketlerin de iş süreklilik ve karlılık anlamındaki göstergelerine pozitif etki yapmasının anlaşılması ile işverenlerin bu konulara karşı algılarında artış gözlenmeye başlamıştır. Dünyada ve ülkemizde bu yönde olumlu gelişmelerin olması dikkatleri iş sağlığı ve güvenliği çalışmalarının üzerine yoğunlaştırmıştır. İş sağlığı güvenliği profesyonelleri de bu yönde kendilerine hedef belirleyerek çalışmalarını hem çalışanın kaza ve hastalıklardan korunması hem de verimliliği arttırma yönünde sürdürmeye başlamışlardır. Bu çalışmada iş kazalarının ve meslek hastalıklarının meydana gelmemesi için şirket bünyesinden ayrılan kaynakların iş kazası ve meslek hastalığı önlemesinin yanı sıra verimliliğe de katkısının ne derece olduğu araştırılmıştır. Elde edilen verilerin karşılaştırılması ve işyeri çalışanlarına yapılan anket çalışması ile iş sağlığı ve güvenliği uygulamalarına yönetimin bu konuda kaynak ayırmasının verimliliğe olumlu katkı sağladığı ve yöneticilerin de çalışanların da bu farkındalık düzeyinde olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Applications of occupational health and safety, having become more important depending on occupational accidents which have caused financial and emotional losses in recent times, have started to gain different dimension with application of new technological developments to occupational health and safety field day by day. In parallel to technological developments, the systems are being currently developed to protect workers from occupational accidents and safety in work fields. The first target in occupational health and safety field is to protect workers from accidents and illnesses caused by occupation and work field. Besides this main target, associating the applications of occupational health and safety to productivity factors in managements not only protect workers but also have positive effect on managements indicators in the sense of occupational sustenance and productivity, by which means the increase has started to be observed in employees perceptions in these subjects. The presence of positive developments in the world and in our country has drawn the attention to the studies of occupational health and safety. By determining targets to themselves in this way, the professionals of occupational health and safety have started to continue their studies in the direction of both protecting the employers from accidents and illnesses and increasing the productivity. In this study, it has been researched the extent to which the resources reserved from company structure contribute to production as well as the protection of occupational accidents and diseases so that occupational accidents and occupational diseases will not happen. With the comparison of obtained data and poll survey applied to business employees, management's reserving resources to the applications of occupational health and safety is observed to contribute to productivity and managers and workers are seen to be at this level of awareness.