Marmaris Körfezi'ndeki Gobiidae familyası türlerine ait larvaların (2014-2015) mevsimsel bolluk ve dağılımı
The abundance and distribution of Gobiidae family larvae seasonal in Marmaris Bay
  1. Tez No: 498518
  2. Yazar: ÖYKÜ ÖZGERMEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TÜLİN ÇOKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışmada 2014-2015 yılları arasında mevsimsel (Kasım 2014, Ocak 2015, Mart 2015 ve Temmuz 2015) Marmaris Körfezi'ndeki Gobiidae familyası türlerine ait larvaların bolluk ve dağılımı araştırılmıştır. Bu amaçla ihtiyoplankton örnekleri körfezin çeşitli noktalarında seçilen 8 istasyonda yürütülmüş, 300 mikronluk göz açıklığı olan, WP-2 tip plankton kepçesiyle, 2,5 knot hızda, 10 dakikalık sürelerle yapılan horizontal çekim örnekleri değerlendirilmiştir. Araştırma sonucunda 131 larva elde edilmiş olup, Gobiidae familyasına ait 7 tür tespit edilmiştir. Bu türler sırasıyla; Gobius niger (Linnaeus,1758), Pomatoschistus minutus (Pallas,1770), Pomatoschistus microps (KrØyer,1938), Gobius paganellus (Linnaeus,1758), Pomatoschistus pictus (Miller,1772), Gobitis cobitis (Pallas,1814), Zosterisessor ophiocephalus (Pallas,1814)'dur. Sonuçta Marmaris Körfezi'nde Gobius niger türünün larvalarının dominant durumda olduğu saptanmıştır. Gobiidae familyası larval yoğunlukları beklenenden azdır.
Özet (Çeviri)
In this study, abundance and distribution of Gobiidae larvae in Marmaris Bay between 2014 and 2015 was investigated. For this purpose, seasonally obtained ichthyoplankton samples from 8 stations were identified. Horizontal hauls were operated with WP-2 type plankton net with 300 mikron mesh size at speed of 2.5 knots in 10-minute period of time. 131 larvae were sampled throughout the survey and 7 species from the family Gobiidae were identified. These species; Gobius niger (Linnaeus,1758), Pomatoschistus minutus (Pallas,1770), Pomatoschistus microps (KrØyer,1938), Gobius paganellus (Linnaeus,1758), Pomatoschistus pictus (Miller,1772), Gobitis cobitis (Pallas,1814), Zosterisessor ophiocephalus (Pallas,1814). Gobius niger was found to be dominant in ichthyoplankton. Their larval population have been found lower than expected.