Doğrusal denklemlerin benzetimle işbirlikli öğrenilmesi
Linear equations learning with simulation by cooperative learning
- Tez No: 498530
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İZZET PEMBECİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Bilim ve Teknoloji, Eğitim ve Öğretim, Computer Engineering and Computer Science and Control, Science and Technology, Education and Training
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik-Bilgisayar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Öğrencilerin temel cebirsel kavram ve işlemleri anlaması ve kullanması eğitim müfredatının temel matematik konuları içerisinde yer almaktadır. Bu çalışmada matematik okuryazarlığının temel taşlarından biri olan basit doğrusal denklemlerin gerçek zamanlı benzetimle öğrenilebileceği bir uygulamayı işbirlikçi öğrenme yöntemleri kullanılarak tasarlanmıştır. Benzetimin gücü gerçek zamanlı haberleşmeyle güçlendirilerek işbirlikli öğrenme ortamında öğrencilere uygulandı. Deney öncesi ve sonrasında yapılan test sonuçları üzerinde anlamlı değişiklikler aranarak öğrenciler üzerindeki gelişim ve benzetimlerde gerçek zamanlı işbirlikli öğrenmenin nasıl gerçekleştiği ve geliştirilebilirliği incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Basic algebraic concepts and operations and how to use them in different mathematics subjects is an important part of Mathematics education. In this study, our goal is developing a web application where students can learn simple linear equations through real time simulation and collaborative learning method. The power of simulation was strengthened by real-time communication and tested on students in a collaborative learning environment. The effect of real-time collaborative learning on students and how our application can be further developed are examined by analyzing changes in the test results before and after the experiment.