Bafa Gölü'nde yayılış gösteren bazı bitki örneklerinin ağır metaller yönünden biyoakümülasyon yeteneklerinin belirlenmesi
Determination of bioacamulation responsibility for heavy metals of some plant examples in the Lake of Bafa
- Tez No: 498529
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT YABANLI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Çevre kirliliğinin ve sebep olduğu zararların azaltılması uzun zamandır çalışılan konuların başında gelmektedir. Ülke sanayimizin mevcut su kaynaklarını kirletmesi zaten var olan susuzluk sorununu iyice artırmıştır ve son yıllarda ülkemiz için en büyük sorunlardan biri haline gelmiştir. Bu çalışmada Bafa Gölü'nde 6 ayrı istasyondan Şubat, Nisan, Haziran, Ağustos, Ekim ve Aralık aylarında alınan bitki, su ve sediment örneklerinde ağır metal konsantrasyonları (Cu, Ni, Cd, Mn, Zn, Pb, Cr) belirlenmiştir. Ayrıca alınan su örneklerinde in-situ fizikokimyasal (pH, sıcaklık, iletkenlik, tuzluluk, çözünmüş oksijen) ölçümler yapılmıştır. Örneklerdeki ağır metal konsantrasyonları indiktüf olarak eşleştirilmiş plazma kütle spektrometresi (ICP-MS) tekniği ile tespit edilmiştir. Elde edilen veriler sonucunda su örneklerinin ağır metal bakımından kalite sınıflandırılması yapıldığında Bafa Gölü suyu kaliteli olarak belirlenmiştir. Sediment örneklerinde sadece 4 numaralı istasyonda Cr ve Ni metalleri kendileri için belirlenmiş olan limit değerlerinin üzerinde bulunmuştur. Biyoakümülasyon yeteneği bakımından inceleme yaptığımızda Phragmites australis ve Juncus acutus bitkisinin Cu, Cd, Mn ve Zn'yi biyoakümüle edebildiği belirlenmiştir. P. australis'de biyoakümülasyon en çok kökte, J. acutus'da ise gövde dokusunda gerçekleşmiştir.
Özet (Çeviri)
Reducing environmental pollution and damages caused by the pollution is one of the most important issues. The pollution of the existing water resources of our country has greatly increased the already existing problem of thirst, and in recent years it has become one of the biggest problems for our country. In this study, heavy metal concentrations (Cu, Ni, Cd, Mn, Zn, Pb, Cr) were determined in plant, water and sediment samples taken from 6 different stations in February, April, June, August, October, December. In addition, in-situ physicochemical measurements (pH, temperature, conductivity, salinity, dissolved oxygen) were made in the water samples. The heavy metal concentrations in the samples were determined by Inductively Coupled Plasma Mass Spectrometer (ICP-MS) technique followed by acid diggestion (except water samples). As a result of the statistical evaluation, the station 4 was determined as the dirtiest station about heavy metals. When we investigated in terms of bioaccumulation ability, it was determined that Phragmites australis and Juncus acutus are good bioaccumulator for Cu, Cd, Mn and Zn. Bioaccumulation has occurred mostly in the root in P. australis and in the stem in J. acutus.