Görsel veya sözel öğrenme stiline göre düzenlenen öğretimin akademik başarıya etkisi
The effects of the teaching methods prepared for the visual or verbal learning styles on academic success
  1. Tez No: 498553
  2. Yazar: ESMA ÇUKURBAŞI ÇALIŞIR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YÜKSEL DENİZ ARIKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86118
Özet
GÖRSEL VEYA SÖZEL ÖĞRENME STİLİNE GÖRE DÜZENLENEN ÖĞRETİMİN AKADEMİK BAŞARIYA ETKİSİ Bu araştırma görsel veya sözel öğrenme stiline göre düzenlenmiş olan öğretimin öğrenci akademik başarısına etkisinin belirlenmesi amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırma ön test - son test kontrol gruplu desende gerçekleştirilmiştir. Çalışma grubunun belirlenmesinde amaçlı örnekleme yöntemlerinden ölçüt örneklemesi kullanılmıştır. Araştırma kapsamında, üç devlet okulunda okumakta olan 4. sınıf öğrencileri ile 2014-2015 eğitim - öğretim yılı güz döneminde altı haftalık bir uygulama yapılmıştır. Bu bağlamda, öğrenciler için, 4. sınıf Sosyal Bilgiler dersi kapsamında görsel veya sözel öğrenme stilini destekleyecek şekilde öğretim planlanmış ve öğretmenin anlatım yöntemine ek görsel veya sözel çoklu ortam öğeleri kullanılmıştır. Çalışma kapsamında 4. sınıf öğrencilerinin Sosyal Bilgiler dersinde,“Sözel veya Görsel Baskın Öğrenme Stilini Belirleme Ölçeği”(Akgün, Küçük, Çukurbaşı ve Tonbuloğlu, 2014) kullanılarak görsel veya sözel öğrenme düzeyleri belirlenmiş, öğrencilerin sözel veya görsel öğrenme düzeylerinin öğrencilerin akademik başarılarına olan etkisi“Sosyal Bilgiler Dersi Yaşadığımız Yer Ünitesi Akademik Başarı Testi”ile incelenmiştir. Çalışma sonunda, görsel veya sözel baskın öğrenme stiline göre düzenlenen öğretimin öğrencilerin akademik başarıları üzerinde anlamlı bir etkisi olduğu görülmüştür. Bu anlamlı farklılığın baskın öğrenme stili görsel olan deney grubu ile baskın öğrenme stili görsel olan kontrol grubu arasında deney grubu lehine; baskın öğrenme stili sözel olan deney grubu ile baskın öğrenme stili sözel olan kontrol grubu arasında kontrol grubu lehine olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
THE EFFECTS OF THE TEACHING METHODS PREPARED FOR THE VISUAL OR VERBAL LEARNING STYLES ON ACADEMIC SUCCESS This research was carried out with the aim of determining the effect of instruction on the academic success of the student, which is organized according to visual or verbal learning style. The study was conducted with pretest - posttest control group. The study group was determined by using the criterion sampling from purposeful sampling methods. The study was applied to 4th grade students at three state schools in 2014-2015 teaching year for 6 weeks. Teaching was planned to support visual or verbal learning style within Social Studies course and additional visual or verbal multimedia items are used. The learning styles of the students were determined using the“Verbal or Visual Basis Learning Style Determination Scale”(Akgün, Küçük, Çukurbaşı and Tonbuloğlu, 2014) within the scope of the study; the effect of verbal or visual learning styles on the academic achievement were determined using the“Academic Achievement Test of Where We Live Unit of Social Sciences Course”. At the end of the study, it was seen that teaching organized according to visual or verbal dominant learning style had an effect on academic achievement of students. This significant difference was found to be favorable for the experimental group between the experimental group and the control group, where the dominant learning style was visual; the control group between the experimental group and the control group, in which the dominant learning style was verbal.