Yedinci sınıf öğrencilerinin oran-orantı konusu ile ilgili problem kurma becerilerinin öğrenme stillerine göre incelenmesi
An investigation of seventh-grade students' problem posing abilities on the ratio-proportion in accordance with their learning styles
  1. Tez No: 689201
  2. Yazar: BÜŞRA ASLANPINAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KIYMET ZEHİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 194
Özet
Bu çalışmada yedinci sınıf öğrencilerinin farklı temsillere yönelik kurdukları oran-orantı problemleri incelenmiştir. Çalışmada bu öğrencilerin sahip olduğu öğrenme stillerinin, problem kurma becerisi üzerindeki etkisini incelemek amaç edinilmiştir. Bu çalışmanın gerçekleştirilmesinde nicel araştırma yaklaşımından yararlanılmış olup betimsel araştırma olan“Tarama Yöntemi”kullanılmıştır. Çalışmanın örneklemi, bir ilin ilçe merkezinde öğrenim görmekte olan 126 yedinci sınıf öğrencisinden oluşturulmuştur. Öncelikle öğrencilere Öğrenme Stilleri Envanteri uygulanmış, öğrencilerin verdiği bilgiler doğrultusunda maddelerin kendi içinde aritmetik ortalamaları alınarak öğrencilerin baskın öğrenme stili belirlenmiştir. Daha sonra problem kurma becerilerini ölçmek ve incelemek amacı ile tamamen sözel ya da tamamen görsel verilere dayalı problem kurma etkinliklerinin yer aldığı Problem Kurma Beceri Testi geliştirilmiş olup öğrenciler tarafından kurulan problemlerin değerlendirilmesi için Problem Kurma Beceri Testi Puanlama Yönergesi kullanılmıştır. Kullanılan bu yönerge ile matematiksel bir problemde bulunması gereken özellikler ve problemlerin sağlaması gereken yeterlilikler dikkate alınarak kurulan problemler değerlendirilmiştir. Elde edilen bulgular neticesinde problem kurma becerileri, çeşitli değişkenler açısından incelendiğinde öğrencilerin problem kurma becerilerinin genel olarak düşük seviyede olduğu tespit edilmiştir. Bunun yanı sıra, görsel olarak sunulan verilere dayalı problem kurma becerilerinde baskın öğrenme stili görsel olan öğrencilerin lehine anlamlı bir fark olduğu ortaya çıkmıştır (p=0,004005). Araştırma kapsamında öğrencilerin kurdukları problemlerin ayrıntılı olarak incelenmesiyle, hangi tür problemleri kurmada ne tür zorluklar yaşadıkları belirlenmeye çalışılmıştır. Elde edilen sonuçlar doğrultusunda uygulayıcılara, matematik derslerinde problem kurma etkinliklerine daha fazla yer verildiği aktivitelerin yapılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the ratio and proportion problems formed by seventh grade students towards different representations were examined. The aim of this study is to examine the effect of learning styles of these students on problem posing skills. In the realization of this study,quantitative research approach and“Scanning Method”, which is deceitary research, has been used. The sample of the study was made up of 126 seventh-grade students studying in the district center of a province. First of all, the Students' Learning Styles Scale was applied and the dominant learning style of the students was determined by taking the arithmetic averages of the substances in accordance with the information given by the students. Then, in the aim of measuring and examining problem-building skills, the Problem Building Skill Test, which involved problem-building activities based entirely on verbal or pure visual data, was developed and the Problem Building Skill Test Scoring Directive was used to evaluate the problems established by the students. With this directive, the problems established were evaluated taking into account the characteristics that should be present in a mathematical problem and the qualifications that the problems should provide. As a result of the findings, problem-building skills were examined in terms of various variables and it was determined that the students' problem-building skills were generally low. In addition, there has been a significant difference in the visually presented data-based problem posing skills in favor of students whose dominant learning style is visual. It has also been observed that there is no significant difference between the visual or verbal data-based problem posing skills of students whose dominant learning style is audio. Within the scope of the research, what kind of problems they had and what difficulties they had in establishing them has been tried to figure out. According to the results obtained, practitioners are recommended to perform activities in which more problems are included in math courses.