Türkiye'de tek parti iktidarı dönemlerinde toplumsal kimliğin yeniden inşası çalışmaları (Ak Parti örneği)
The reconstruction of social identity during one party governments in Turkey (The Ak Parti case)
- Tez No: 498642
- Danışmanlar: PROF. DR. NAZMİ AVCI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Political Science, Sociology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 302
Özet
Kimlik kavramı modern çağla birlikte dünyada olduğu gibi Türkiye'de de en ilgi çeken kavramlardan biri olmuştur. Bu kavramla ilgili oldukça geniş bir literatür olmakla beraber araştırmamızı özgün kılan, kimliğin, Türkiye'de iktidara gelmiş tek partili siyasal iktidarla ilişkilendirilmesidir. Her siyasal iktidarın belirli bir kimlik politikası olmakla birlikte, tek partili iktidarlarda bu politikaların daha belirgin olduğu varsayılarak çalışmamız, bu şartları taşıyan seçimle gelmiş Demokrat Parti(DP), Adalet Partisi(AP), Anavatan Partisi(ANAP) ve AK Parti ile sınırlandırılmıştır. Bu siyasal partilerden biri olan AK Parti'nin iktidara gelmesinden 2012 yılının başına kadar olan süreç kimlik politikaları bağlamında daha ayrıntılı olarak incelenmiştir. AK Parti'nin bu süreçte“gündelik hayatın anlamlandırılması”na ya da bir başka deyişle 'kimlik inşası'na yönelik ortaya koyduğu politikalar Peter Berger ve Thomas Luckmann'ın 'sosyal inşa kuramı' çerçevesinde ele alınmaya çalışılmıştır. Bu kuramın temel kabullerinden olan sosyal gerçekliğin inşasının tek yönlü bir süreç olmadığı bilakis bu süreçte diyalektik bir işleyişin etkili olduğu varsayımı bir anlamda test edilmiştir. Böylece kimlik politikalarıyla kitleler üzerinde kimlik inşasına girişen aktörler pozisyonundaki hükümetler aynı zamanda toplumdaki etkili kimlik/kültür yapıları ve konjonktürel durumlar gibi yapısal faktörlerin etkisiyle kimliksel bir dönüşüm içersine girmiştir. Türkiye özelinde, kimlik inşasında etkili aktörler arasındaki ilişkiler toplumsal sınıf analizleri bağlamında ele alındığında ise, araştırdığımız dönem itibariyle Şerif Mardin'in merkez-çevre kuramı etkili bir açıklama ortaya koymuştur. Modernizmle birlikte kimlik kavramı neredeyse her alanda o kadar sıklıkla anılmaya başlanmıştır ki deyim yerindeyse bizatihi kimlik kavramı kimlik bunalımının içine düşmüştür. Kimliği bu kaygan zemininden alarak daha kontrol edilebilir ve üzerinde çalışılabilir bir alana taşımak için kuramsal çerçeve daha geniş tutulmuştur.
Özet (Çeviri)
With the beginning of the modern age, the concept of identity has become one of the most interesting issues in Turkey as well as in the world. Although there is an extensive literature as regards this concept, what makes our study original is the fact that it associates identity with one party governments which have come into power in Turkey. Although every political power has a certain identity policy, it is assumed that these policies are particularly influential during one party governments. Therefore, our study is limited to the Democratic Party (DP), The Justice Party (AP), The Motherland Party (ANAP) and The Justice and Development Party (Ak Parti). The period from 2002, when Ak Party came to power, to 2012 has been studied in a more detailed way within the context of identity politics. The policies which the Justice and Development Party introduced as regards“ making everyday life meaningful”or in other words“the policies concerning the construction of identity”have been discussed within the context of“ social constructionist theory ”of Peter Berger and Thomas Luckman. The hypothesis that the construction of social reality, one of the basic assumptions of the above theory, is not a one way process;on the contrary, a dialectic movement is effective over this process has been tested. Therefore, the governments which attempt to reconstruct identity for the society have themselves gone into a transformation owing to the effect of structural factors such as effective identity/culture structures and cyclical situations. When the relationships between the actors which are influential on the reconstruction of identity is dealt with within the context of social classes analyses, Şerif Mardin's center-periphery theory provides an effective explanation owing to the specific period we are studying. With the beginning of modernism, the concept of identity has been too often mentioned in every field; therefore, it would not be an exaggeration to conclude that the concept of identity itself has gone into an identity crisis. The theoritical frame has been determined as comprehensive as possible in order to transfer identity from this obscure and slippery context to a more concrete and controllable one; thus easier to study on.