Representation of gender roles in Virginia Woolf's Mrs. Dalloway and To the Lighthouse in terms of social feminism
Virginia Woolf'un Mrs. Dalloway ve Deniz Feneri adlı romanlarındaki cinsiyet rollerinin sosyal feminizm açısından temsili
- Tez No: 738620
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖKŞEN ARAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Atılım Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Kültürü ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu tezde Virginia Woolf'un Mrs. Dalloway ve Deniz Feneri adlı romanlarındaki kadın rolleri sosyal feminizm açısından incelenmiştir. Sosyal feminizm, geniş tanımına göre kadınların konumlarını ve sosyal haklarını savunan feminist bir harekettir. Romanların kadın karakterleri Mrs. Dalloway, Mrs. Ramsey ve Lily erkeklerin karar verdikleri bir toplumda kendilerine biçilen rolleri üstlenmektedirler. Woolf'un bu romanları sosyal feminizm açısından incelendiğinde karakterlerin genel özelliklerinin geçmişi hatırlama, özlem ve içe dönüklük olduğu görülür. Kadınlar geçmişi hatırlayarak daha iyi bir zamanda olmak istemektedir. Erkekler ise kadınların ne yapabileceklerine karar verdiklerine şahit olurlar. Sonuç olarak, Woolf'un bu romanlarında, kadınların sosyal baskı altında yaşamalarına dikkat çektiği düşünüldüğünde, Mrs. Dalloway ve Deniz Feneri adlı romanlarda sosyal feminizm çağrışımı yapan pek çok öğe söz konusudur.
Özet (Çeviri)
In this thesis, gender roles are examined in terms of social feminism in Virginia Woolf's novels titled Mrs. Dalloway and To The Lighthouse. Social feminism, by its broad definition, is a feminist movement that advocates for a certain status and social rights for women. The female characters of the novels Mrs. Dalloway, Mrs. Ramsey and Lily take on the roles assigned to them in a society where men decide. When these novels of Woolf are examined in terms of social feminism, it is seen that the general features of the characters are“remembering the past”,“nostalgia”and“introversion”. Women want to be in a better time by remembering the past. Men, on the other hand, are in a situation where women decide what they can do. As a result, keeping in mind that Woolf in these novels, titled Mrs. Dalloway and To The Lighthouse, brings women's life under social pressure into consideration, there are many elements that call social feminism.