Yükseköğrenim öğrencilerinin iş kazası ve meslek hastalıkları sigortası kapsamına alınması
Inclusion of high education students within the scope of occupational accidents and professional diseases
  1. Tez No: 498664
  2. Yazar: TUĞBA GÜNER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KENAN ÖREN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sigortacılık, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Insurance, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 229
Özet
Sosyal güvenlik, bireyleri risklere karşı koruyan bir sistemdir. Toplumdaki bütün bireylerin sosyal güvenliğinin sağlanması önemli bir konudur. Bu noktadan hareketle öğrenciler özellikle bu sistemin içerisinde korunmalıdır. Çalışmada öğrencileri tıpkı çalışanlar gibi kaza ve hastalıklara karşı korumak gerekliliği fikri ortaya atılmıştır. Bu nedenle onları iş kazası ve meslek hastalıkları sigortası altında korumak ya da onları da kapsayacak şekilde farklı bir kaza sistemi oluşturulması düşünülebilir. Eğitim hayatı insan ömrünün büyük bir kısmını kapsamaktadır. Anaokulundan başlayan süreç üniversite hayatına kadar sürmektedir. Bu süreçte öğrenciler çeşitli kaza ve hastalık riskleri ile karşı karşıya kalabilmektedir. Bu riskler sonucu kaza yaşanmasının önlenmesi için çeşitli tedbirlerin alınması gerekmektedir. Alınacak tedbirlerin başında öğrencilerin iş sağlığı ve güvenliği konusunda bilinçlendirilmesi gelmektedir. Çalışma verilerinin elde edilmesinde anket yönteminden faydalanılmıştır. Toplanan veriler SPSS 22.0 (Statistical Packages for The Social Sciences-Sosyal Bilimler İçin İstatistik Paketi) programı kullanılarak analiz edilmiştir. Çalışmada Akdeniz Üniversitesi ve Süleyman Demirel Üniversitesi öğrencilerine yönelik bir anket çalışması gerçekleştirilmiştir. Çalışmada elde edilen sonuçlar öğrencilerin özellikle psikolojik sıkıntılar yaşadığını, diğer risklere karşı daha az duyarlı olduklarını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Social security signifies a system that protects individuals against potential risks. It is essential to ensure the social security of every individual in the society. Hence, the students should be protected particularly in the system. The study argues that the students should be protected against diseases and accidents as well as social security protects the workers. Therefore, it is possible to ensure protection within the scope of the insurance of occupational accidents and professional diseases, as it is possible to consider a new accident system, which will cover the students as well. The education life of a person constitutes a large portion of his/her life. It starts with kindergarten and lasts until the university. During this period, students are exposed to various risks of accident or disease. Thus, several measures should be taken in order to prevent the occurrence of accidents because of these risks. Raising awareness of the students on occupational health and safety would be the leading measure that needs to be taken. Survey methods were used for obtaining the study data. The collected data were analyzed using SPSS 22.0 (Statistical Packages for the Social Sciences) program. During the study, a survey was conducted with the students of Akdeniz University and Süleyman Demirel University. The results of the study reveal that students are particularly less sensitive to other risks since they suffer from psychological distress.