Tıp fakültesi öğrencilerinde iş sağlığı ve güvenliği bilgi düzeyi ve etkileyen faktörler
Occupational health and safety knowledge level and affecting factors in medical faculty students
- Tez No: 791157
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ASİYE UĞRAŞ DİKMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Sağlık Eğitimi, Public Health, Health Education
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
İş kazası ve meslek hastalıklarının önlenmesi konusunda özellikle işyeri hekimlerine önemli görevler düşmektedir. Ülkemizde işyeri hekimliği, tıp fakültesi mezunu olup tıp doktoru unvanı alan ve işyeri hekimliği kursunu tamamlayıp sınavını kazanmış ve Bakanlıkça yetkilendirilmiş hekimlerce yapılabilir. Bu durumda tıp fakültesi öğrencilerinin çalışma hayatında da karşılaşacağı iş kazası ve meslek hastalığı vakaları hakkında eğitim alması büyük önem arz etmektedir. Yapılan bu araştırmanın evrenini Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde öğrenim gören öğrenciler oluşturmuş, eğitim alınan sınıf(dönem) tabaka olarak belirlenmiş, tabakalı örneklem metodu ile toplam 396 öğrenciye anket uygulanmıştır. Bu öğrenciler öğrenim süresince iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili olarak 3. sınıfta halk sağlığı komitesi, 5. sınıfta iş sağlığı ve işyeri hekimliği (seçmeli), 6. sınıfta halk sağlığı stajı görmektedir. Ankette toplam 42 soru bulunmakta olup, 24'ü iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili bilgi düzeylerini ölçme sorusudur. Alınan en yüksek skor 20 olup en düşük skor 0'dır. Ankete katılan öğrenciler bilgi düzeyini ölçen sorulara çoğunlukla“Bilmiyorum”cevabını vermiştir. Öğrencilerin sınıfları arasında ve daha önce eğitim alma durumları bakımından, iş sağlığı ve güvenliği bilgi düzeyi açısından istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Occupational physicians have an important role to play in the prevention of occupational diseases and work accidents. In our country, occupational medicine can be practiced by who have graduated from medical school, received the title of medical doctor, have completed the occupational medicine course, passed the exam, and are authorized by the Ministry. In this case, it has great importance that medical school students receive studies on work accidents and occupational diseases that they will encounter in their working life. The universe of this research was composed of students studying at Gazi University Faculty of Medicine, the class (term) of education was determined as stratum, and a questionnaire was applied to 396 students with the stratified sampling method. During their education, these students attend a public health committee in the 3rd grade, occupational health and workplace medicine in the 5th grade (elective), and public health internship in the 6th grade regarding occupational health and safety. There are 42 questions in the questionnaire, 24 of them are the questions of measuring the level of knowledge about occupational health and safety. The highest score obtained is 20 and the lowest score is 0. The students who participated in the survey mostly answered,“I don't know”to the questions measuring their level of knowledge. A statistically significant difference found between the classes of the students and in terms of their previous education status and in terms of occupational health and safety knowledge level.