The comparison of entrepreneurship attitudes and behaviour of efficiency driven countries: Turkey case
Verimlilik odaklı ülkelerde girişimcilik tutumlarının ve davranışlarının incelenmesi ve Türkiye için öneriler geliştirilmesi
- Tez No: 498685
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİLAY ALÜFTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon (İngilizce) Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Girişimcilik ekonomik büyüme, teknolojik kapasite geliştirme ve istihdam sağlaması bakımından git gide daha fazla değer verilen bir kavram olup kurumsal ve bireysel boyutlara sahiptir. Bu çalışmada girişimciliğin bireysel ve kurumsal unsurları incelenip bu unsurların girişimcilik üzerindeki etkisi de araştırılmıştır. Yapılan analizlerde kullanılan veriler için Küresel Girişimcilik İzleme (Global Entrepreneurship Monitor) Projesi'nden yararlanılmıştır. Çalışma kapsamında verimlilik odaklı ülkeler incelenmiş olup panel data analizi yapılmıştır. Yapılan analizler neticesinde algılanan fırsat, algılanan kabiliyet, kadın erkek oranı, iç pazara erişim faktörlerinin girişimcilik üzerinde pozitif etkiye sahip olduğu gözlemlenmiştir. Diğer yandan, girişimcilerin fonlanması faktörünün girişimciliğe negatif etkisi olduğu belirlenmiştir. Bu analizlerin yanı sıra Türkiye Girişimcilik Ekosistemi için bir takım öneriler geliştirilmiştir. Araştırmayı yaparken tüm verimlilik odaklı ülkelerin verilerinin Küresel Girişimcilik İzleme veritabanında olmaması çalışmayı sınırlandırmıştır. Gelecek çalışmalarda daha kapsayıcı veriler kullanılarak analizler yapılabilir.
Özet (Çeviri)
Entrepreneurship; the trending process of generating economic growth, employment and technological capabilities, has both institutional and individual dimensions. The aim of this study is to analyze the impact of institutional and individual factors on the probability of becoming an entrepreneur. The data required for this study is derived from Global Entrepreneurship Monitor (GEM) database and covers specifically efficiency-driven countries. Panel data analyses are implemented in order to indicate the relationships between the entrepreneurship and its factors. As a result of the analyses, perceived opportunities, perceived capabilities, female/male ratio, internal market openness level has positive impact on entrepreneurship. However, financing for entrepreneurs has negatively associated with entrepreneurship. Additionally, suggestions for Turkish Entrepreneurial Ecosystem are developed based on country data and analyses. Lack of data is described as a limit, because not all efficiency-driven countries' data are available in GEM database.