Gelişim problemi olan 2-6 yaş çocuklarda duyu-motor algı ve hareket eğitiminin gelişim alanları ile duygu ve davranış problemlerine etkisi
The effects of sensory-motor perception and movement training in 2-6 years old children with developmental problem on the fields of development and emotional and behaviour problems
  1. Tez No: 498692
  2. Yazar: REMZİ GÜLEÇ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EROL YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu araştırmada, duyu-motor algı ve hareket eğitiminin gelişimsel problemleri olan 2-6 yaş çocukların gelişim alanları ile duygu ve davranış problemlerine etkileri incelenmiştir. Duyu-motor algı ve hareket eğitimi programı,2-6 yaş arası Otizm Spektrum Bozukluğu gösteren dokuz (9 çocuk), Dil Bozukluğu gösteren üç (3 çocuk), Genel Gelişim Gecikmesi gösteren üç (3 çocuk) toplam 15 çocuk, kişisel ve sosyal, ince motor, kaba motor, dil gelişimi, duygu ve davranış problemlerine yönelik çalışmadır. 18 hafta boyunca, haftada 6 gün, günde 2 saat ve toplam da 216 saat uygulanmıştır. Araştırmamızın değişkenlerin kontrolü amacıyla araştırma gurubuna çalışma boyunca farklı bir eğitim uygulaması yaptırılmamıştır. Temel gelişim seviyesini belirlemek amacıyla Denver II Gelişim Testi, davranış özelliklerini belirlemek amacıyla 2-3 yaş Çocuk Davranış Değerlendirme Ölçeği ile 4-18 yaş Çocuk Davranış Değerlendirme Ölçeği uygulanmıştır. Araştırmanın verileri, SPSS 21,0 istatistik programı kullanılarak analiz edilmiştir. Verilerin analizinde parametrik olmayan testlerden Wilcoxon İşaretli Sıralar Testi kullanılmıştır. Bu verilerin analizleri 2-3 yaş ve 4-6 yaş grubu olarak iki kısımda değerlendirilmiştir. 2-3 ve 4-6 yaş grubu Wilcoxon işaretli sıralar testi sonuçlarına göre duyu-motor algı ve hareket eğitimi sonrası çocukların Denver-II gelişim ölçeği ve alt boyutları (kişisel-sosyal, ince motor, dil ve kaba motor gelişim) ön test ve son test ortalamaları incelendiğinde verilen eğitimden sonra tüm alt boyutlarda ve genel toplam puanlarda istatistik olarak anlamlı düzeyde farklılık olmuştur. 2-3 yaş ve 4-6 yaş Çocuklar İçin Davranış Değerlendirme Ölçeği (ÇDDÖ) ön test puanları ile son test puanları karşılaştırıldığında duyu-motor algı ve hareket eğitimi sonrası Çocuklar İçin Davranış Değerlendirme Ölçeği içe yönelim, dışa yönelim ve genel toplam puanlarda istatistik olarak anlamlı düzeyde puanların düştüğü görülmüştür. Sonuç olarak araştırma grubu olan 2-6 yaş çocuklarda duyu-motor, algı ve hareket eğitiminden sonra kaygı düzeylerinde düşüş olduğu, saldırgan ve yıkıcı davranışlarında azalmalar, ince motor, kaba motor, dil ve sosyal alanlarında olumlu gelişim görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of sense-motor, perception and physical training in 2-6 years old children with development problem on the fields of development and emotional and behavior problems are examined. Sensory-motor sense and movement training is a study directed to personal and social, fine motor, gross motor, receptive and expressive language, emotion and behavior problems of 2-6 years old children consisting of nine (9 child) Autism Spectrum Disorders, three (3 child) having Speech Disorders, three (3 child) having General Development Delay, in total 15 children; it was applied through 18 weeks, 6 days in a week and 2 hours per day, in total 216 hours. With the aim of controlling the variables of our study, any other different training exercise was not applied to the sample group. Pretest- posttest design was made by using Denver-II development scale and Child Behavior Checklist for 2-3 and, 4-18 ages and with these data the positive effects of training on development areas and emotional and behavior problems were measured. In the analysis of the study, Wilcoxon sign test which is in SPSS 21.0 statistical software was used to analyze the findings and the analysis were evaluated in two parts: 2-3 ages and 4-6 ages' groups. According to the results of 2-3 and 4-6 ages group Wilcoxon sign orders test, when Denver II development scale and its sub dimensions' (personal- social, fine motor, speech and gross motor development) pretest and posttest averages after sensory-motor sense and movement training were examined, it is seen that there is a meaningful difference in all sub dimensions and general scores after the given training. According to 2-3 ages and 4-6 ages CBCL( Child Behavior Checklist) pretest-posttest results, decreases were determined in CBCL's internalizing, externalizing and general scores after sensory-motor sense movement training. As a result, after the sensory-motor, sense and movement training of children who are aged between 2-6, significant decrease in a meaningful level was seen in anxiety levels, aggressiveness and disruptive behaviors, and also fine motor and gross motor abilities, language and social skills were positively developed.