Exploring the relationship between high school students' willingness to communicate and their self-efficacy perceptions in Turkish efl context
Yabancı dil olarak İngilizce öğreniminde lise öğrencilerinin iletişime isteklilikleri ve özyeterlik algıları arasındaki ilişkinin araştırılması
  1. Tez No: 498691
  2. Yazar: HÜSEYİN TAŞDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. JÜLİDE İNÖZÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışmada lise öğrencilerinin İngilizce kullanarak iletişim kurma konusundaki istekliliklerinin, özyeterlik algılarının ve bu iki kavram arasındaki ilişkinin araştırılması amaçlanmıştır. Araştırmacı ayrıca katılımcıların kendilerini iletişim kurmaya istekli ve/veya isteksiz olarak algılamasının veİngilizce'de yeterli ve/veya yetersiz olarak algılamasının altındaki sebepleri keşfetmeyi amaçlamıştır. Bu amaçla 297 erkek ve 272 kadın araştırmaya katılmışlardır.Veri toplama aracı olarak İngilizce Özyeterlik Ölçeği, İletişime İsteklilik Ölçeği ve görüşme yöntemi kullanılmıştır. Katılımcıların iletişime isteklilik ve özyeterlik düzeylerini belirlemek amacıyla tanımlayıcı istatistikler, yüzdelikler ve ortalamalar kullanılmıştır. Katılımcıların iletişime isteklilik ve özyeterlik seviyeleri arasındaki ilişkiyi belirlemek için Pearsonr Korelasyon Testi kullanılmıştır. Nitel veri analizinde içerik analiz tekniklerinden faydalanılmıştır. Sonuçlar katılımcıların bir dereceye kadar iletişim kurmaya istekli olduklarını ortaya çıkarmıştır (m=49,79). Ayrıca katılımcılar İngilizceye dair düşük bir özyeterlik algısına sahiptir (m=2,50).
Özet (Çeviri)
This research aimed to investigate high school students' willingness to communicate (WTC), their perceived self-efficacy in English and the relationship between these constructs.Theresearcher also aimed to explorethe underlying reasons for the participants' perceptions of themselves as being willing and/or unwilling to communicate and the reasons for the participants' perceptions of themselves as being efficient and/or inefficient in English. The participants (N=569) were 297 males and 272 females. For data collection, Self-Efficacy Scale for English, Willingness to Communicate Scale and interviews were employed. Descriptive statistics, frequencies and means were utilized to indicate participants' levels of WTC and Self-Efficacy. For investigating the relationship between the participants' WTC and Self-Efficacy levels, Pearsonr correlations were employed.Content-analysis techniques were utilized to analyze qualitative data.The results revealed the participants were somewhat willing to communicate (m=49,79).