Latife Tekin'in romanlarındaki halk edebiyatı ve halk kültürü unsurları üzerine bir inceleme
Folk literature in the films of Latife Tekin and an investigation on fundamental cultures
  1. Tez No: 498697
  2. Yazar: ELİF AKSU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YILMAZ ÖNAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Bilimi (Folklor), Türk Dili ve Edebiyatı, Folklore, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Doğanın yarattıklarına karşı insanoğlunun her türlü üretimi kültür olarak adlandırılır. İnsan yığınlarının millet olabilmesi için en önemli ortak payda dildir. Dilin işlenmesiyle oluşan kavramlar“halk”ile birleşerek incelememizin ana konusunu oluşturmaktadır. 1980 Sonrası Türk Edebiyatı' nın öne çıkan isimlerinden olan Latife Tekin, masalsı diliyle köklü kültür ve edebiyat dünyamızın malzemelerini ustalıkla satırlara işlemiştir. Bu çalışmayla bunu tespit etmiş bulunmaktayız Giriş bölümü yazarımızın hayatı, eserleri, incelenen romanların tanıtımları ve özetlerine ayrılmıştır. İkinci bölümde halk edebiyatı unsurlarının önceden fişlenmiş örnekleri uygun tanımlar eşliğinde verilmiştir. Üçüncü bölüm ise halk kültürü unsurlarının romanlara ne derece yansıdığının cevaplandırılmasına ayrılmıştır. Son olarak çalışmanın değerlendirilmesi yapılmış ve sonuç bölümü olarak verilmiştir. Kaynakça bölümüyle çalışma sonlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Every kind of humans production againts that nature created is called culture. Language is the most important common ground to be come a nation of human communities. Concepts which are made out by processing of language form the main idea combining with“public”. Latife TEKIN who is one of the most prominent names of Turkish Literature of after 1980 processed the materials of our radical culture and literature world fabulously. Wedetermined it with this study. Introduction part was separated life of writer, works, Surveyed introduction of novel sand epitomizes. Second part was saparated folk literature elements before hand to be entered on an index card examples with proper definitions. Third part was separated folk literature elements to what extent is reflected to novels. In the final part, evaluation of study was did and given as conclusion part. The study was ended with bibliografy sections.