Mikrofinans uygulamalarının yoksulluğu azaltmadaki etkisi: Van ili örneği
Microfinance fight against poverty on the effects of application: Van example
- Tez No: 498710
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET AYGÜN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 183
Özet
Yoksulluk olgusu insanların ekonomik faaliyetlere başladığı ilk dönemlerden itibaren, bu faaliyetler içinde yeterince yer alamaması veya yer alsa bile ihtiyaçlarını karşılayacak kadar gelir elde edilememesi sonucunda ortaya çıkmıştır. Güncel anlamda da bireylerin geçimlerini sağlayabileceklerinden daha az bir seviyede gelir elde etmeleri olarak tanımlanan yoksulluk, toplum içinde belirli bir seviyeye yükseldiği zaman ise bir sorun hâline gelmiş ve bu soruna yönelik çözüm arayışları başlamıştır. Yoksullukla mücadele konusunda izlenen pek çok politika vardır. Ancak bu politikalar içinde en etkili olanlardan biri mikrofinans uygulamalarıdır. Toplumda dar gelirli / yoksul olarak nitelendirilen bireylere öncelik verilen mikrofinans uygulamaları ile ulaşılmak istenen temel hedef küçük miktarda paralarla yoksul bireylerin ekonomik faaliyetlerde yer almasını sağlamaktır. Bu faaliyetler sonucunda ise gelir düzeyini artırmak ve dolayısıyla yoksulluktan kurtulmasını sağlamak da amaçlanmaktadır. Van ili özelinde mikro finans uygulamalarının yoksulluğu azaltmadaki etkisini inceleyen bu çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde genel olarak yoksulluk kavramı üzerinde durulmuştur. Yoksulluğun ortaya çıkışı, türleri, yoksulluğa neden olan faktörler ve yoksulluğun ortadan kaldırılması gibi konular açıklanmıştır. İkinci bölümde yoksulluğu azaltmada bir mekanizma olan mikro finans kavramı ve bu çerçevede Grameen Bank yapılanması hakkında bilgi verilmiştir. Üçüncü ve son bölümde ise Van ilinde mikro kredi uygulanmasından yararlananlar üzerine bir anket çalışması yapılmıştır. Yapılan bu çalışma sonucunda elde edilen en önemli sonuç ise mikro kredi kullanımı sonucunda kişilerin gelir düzeylerinin arttığı ve bu durum ise yoksulluğu azalttığıdır.
Özet (Çeviri)
Poverty concept emerged from the time when economical activities first started, as a result of the fact that people could not participate in that activities or could not get enough revenue to meet their needs despite their participation. In today's perception, when poverty which is defined as individuals getting less revenue than maintain their lives, increases at a specific level in society, it becomes a problem and a solution has been searched for that problem. There are many policies to combat poverty. However, one of the most effective one is microfinance application. Main target with microfinance applications, in which individuals known as having a small income / poor in society are given primacy, is to ensure poor individuals to participate in economic activities with small amounts of money. As a result of these activities, it is aimed to increase level of income and thus to eliminate his poverty. This study which analyzes the influence of microfinance applications to decrease poverty specific to Van province, consists of three parts. In the first part, general poverty concept is focused on. Subjects such as emerging, types of poverty, factors which cause poverty and eliminating poverty are explained. In the second part, information is given about microfinance concept which is a mechanism to decrease poverty and within this framework, about Grameen Bank settlement. In the third and the last part, a questionnaire study is applied on those who benefitted from micro credit application in Van province. The most important result gotten from this study is that level of income of individuals who benefitted from micro credit increased and this situation decreased poverty.