Sezai Karakoç'un diriliş düşüncesinde kutlu millet
Blessed nation in Sezai Karakoç's resurrection thought
- Tez No: 498711
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. BEKİR KOÇLAR
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Tarih, History
 - Yıl: 2018
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Cumhuriyet Tarihi Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 167
Özet
Bu çalışmada, Türk düşünce ve edebiyatının önemli isimlerinden Sezai Karakoç'un hayatı, eserleri, Diriliş düşüncesi ve Kutlu Millet anlayışı incelenmeye ve tanıtılmaya çalışılmıştır. Üç bölümden oluşan çalışmamızın, birinci bölümünde hayatı ve eserleri anlatılmış; ikinci bölümde, Diriliş düşüncesini ortaya çıkaran etmenler, Diriliş düşüncesinin söylemi, aksiyon anlayışı ve günümüzdeki durumu ile ilgili incelemelerde bulunulmuş; üçüncü ve son bölümde ise; Diriliş düşüncesi bağlamında millet kavramının analizi ve Sezai Karakoç'a göre İslâm'ın millet görüşü aktarıldıktan sonra, O'nun düşüncesinin temelini oluşturan“Kutlu Millet Anlayışı”hakkında inceleme ve tespitlerde bulunulmuştur. İslâm, medeniyet, millet ve Batı kavramlarını, kimi zaman kendi içinde, kimi zaman Doğu-Batı karşılaştırmasıyla inceleyen Sezai Karakoç, şair kimliğiyle; Türk Edebiyatı'nın önemli isimlerinden biri olmasının yanında, fikir yazılarıyla da Türk düşünce tarihinin önde gelen temsilcileri arasında yer alır.
Özet (Çeviri)
In this study, being one of the prominent chracter of Turkish thinking and literature, Sezai Karakoç's life, works, ressurection thought and blessed nation uderstanding are tried to examine and introduce. Having three parts, this study's first part includes his life and work; the factors bringing out the resurrection thought, resurrection thouught's telling, action uderstanding and part; analysis of nation concept in cotext of resurrection thought, examination of İslam's nation thought according to Sezai Karakoç and Vlessed Nation Uderstanding which lays the foundations of his thoughts are done. Examining İslâm, civilization, nation and west concepts sometimes in themselves, sometimes through East-West comparision, Sezai Karakoç ise one of the foremost chracters with opinion articles as well as being one of the prominent characters in Turkish literature as a poet.