Hedonik satın alma değerlerinin alışveriş memnuniyetine etkisi üzerine X ve Z kuşaklarında karşılaştırmalı bir araştırma
A comparative research on effect of hedonic shopping values on shopping satisfaction on generations X and Z
  1. Tez No: 498751
  2. Yazar: İLKER YİĞİT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ POLAT CAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, İşletme, Public Relations, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uşak Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halkla İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 179
Özet
Hedonizmin özellikle günümüz tüketiminde tüketici davranışlarında önemli bir yeri vardır. Tüketim kültürü ile tüketimin hedonik yönleri ön plana çıkmaktadır. Hedonik tüketim çeşitli açılardan araştırmalara konu olmaktadır. Hedonizm gibi kuşak sınıflandırmaları ve kuşakların karakteristik özellikleri de birçok sosyal bilim alanında dikkate alınan konulardır. Ayrıca kuşaklar, tüketim ve pazarlama alanlarında da önemli bir pazar bölümlendirme faktörüdür. Rekabetin zorlaştığı ticaret ortamında işletmelerin piyasada tutunma ve büyüme hedeflerini gerçekleştirebilmeleri için hem hedefledikleri tüketici gruplarının bulundukları kuşakları göz önüne almaları hem de tüketicilerin hedonik beklentilerine uygun alışveriş deneyimleri ve ortamları oluşturarak alışveriş memnuniyetini sağlamaları gerekmektedir. Bu çalışma X ve Z kuşaklarında giyim alışverişinde hedonik alışveriş değerlerinin alışveriş memnuniyetine etkisini karşılaştırmalı olarak araştırmayı hedeflemiş ve çalışmanın sonucunda X ve Z kuşaklarının hedonik alışveriş değerleri, hedonik alışveriş değerlerini etkileyen faktörler ve alışveriş memnuniyetinde çoğunlukla farklı özellikler gösterdikleri tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Hedonism has an important place in consumer behavior especially in cohtemporary consumption. Consumption culture and hedonic aspects of consumption are at the forefront. Hedonic consumption is the subject of research from various angles. Generation classifications such as hedonism and characteristics of generations are also considered in many social sciences. Generations are also an important market segmentation factor in consumption and marketing. In a competitive trading environment, businesses need to take into consideration the generations they are targeting and to ensure that they are satisfied with the shopping experiences and environments that fit the consumers' hedonic expectations so that they can achieve their goals of growth and growth on the market. This study aimed to comparatively investigate the effect of hedonic shopping values on the shopping exchanges in the X and Z generations, and found that the X and Z generations often showed different characteristics in terms of hedonic shopping values, factors affecting hedonic shopping values and shopping satisfaction.