Sıkıntıya dayanma ve esrar kullanımı arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of the relation between distress tolerance and cannabis use
  1. Tez No: 498764
  2. Yazar: SERCAN UDUM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET HAKAN TÜRKÇAPAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu araştırmanın amacı, sıkıntıya dayanma ve esrar kullanım özellikleri (kullanıma başlama yaşı, kullanım sıklığı, esrarın yaşam üstüne olumsuz etkileri-sağlık, ilişkiler, sosyal yaşam ve iş yaşamı) arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Araştırma Kilis Denetimli Serbestlik Müdürlüğü'nde yürütülmüştür. Çalışmanın örneklemini, bu kurumda madde kullanımı sebebiyle eğitim ve iyileştirme çalışmalarına alınmış yükümlüler oluşturmuştur. Araştırmaya 66 erkek katılmıştır. Araştırma verilerinin toplanmasında, katılımcıların bilgileri için demografik bilgi formu, esrar kullanım özelliklerinin ölçümü için Bağımlılık Profil İndeksi – Kısa Formu (BAPİ-Kısa), sıkıntıya dayanıklılık ölçümü için Sıkıntıya Dayanma Ölçeği (SDÖ), depresyon ve anksiyete ölçümü için Beck Depresyon Envanteri (BDE) ve Beck Anksiyete Envanteri (BAE) kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the relation between distress tolerance and cannabis use characteristics (starting age of use, use frequency, negative effects of cannabis on life-health, relationships, social and business life). The study was conducted in Kilis Directorate of Probation. The sampling of the study was formed with people who were in education and rehabilitation services because of substance use at this institution. 66 males participated the study. Data collection tools were demographic information form for information about participants, Substance Use Profile Index – Short Form (BAPİ-Kısa) for measuring cannabis use characteristics, Distress Tolerance Scale (DTS) for measuring distress tolerance, Beck Depression Inventory (BDI) and Beck Anxiety Inventory (BAI) for measuring depression and anxiety.