Şanlıurfa'da gelir ve kurumlar vergisi: 2000-2013 dönemi üzerine bir inceleme
Income and corporate tax in Şanlıurfa: Research on 2000-2013 period
  1. Tez No: 498790
  2. Yazar: KÜBRA GÖR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ESRA SİVEREKLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, İşletme, Finance, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışmada Şanlıurfa ilinin gelir ve kurumlar vergisi yapısı Türkiye ile karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Bu çalışmanın amacı Şanlıurfa'daki mükellef sayılarının, tahakkuk ve tahsil edilen vergi tutarlarının Türkiye genelindeki ortalamasının ne kadarını oluşturduğunu ortaya koymak ve böylece ekonomide gelişmenin sağlanması açısından büyük öneme sahip olan gelir ve kurumlar vergisi yapısını değerlendirmektir. Çalışma, istatistik veriler kullanılarak Şanlıurfa'da gelir ve kurumlar vergisinin yeri ve konumunu ortaya koymuştur. Şanlıurfa'da gelir ve kurumlar vergisi yapısının incelemesinin yapıldığı dönem itibariyle mükellef sayısı, tahakkuk ve tahsilat tutarlarının değişkenlik gösterdiğini, bu durumun da Şanlıurfa ilinin istihdam ve üretim hacmi kapasitesinde değişkenlik gösterdiğini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the structure of income and corporate tax of the district Şanlıurfa is examined comparatively with Turkey. The aim of the study is to evaluate how much the number of taxpayer and assessment and collection of tax quantity in Şanlıurfa constitutes the avarege of Turkey, and so to evaluate income and corporate tax that has a great significance in terms of providing development in economy. The study shows the location and position of income and corporate tax in Şanlıurfa by employing statistical data. By the period of examining of the structure of income and corporate tax in Şanlıurfa, the number of taxpayer and the amount of assessment and collection shows consistency, and hence it reveals variability in the capacity of production volume and employment in the district Şanlıurfa.