Cumhuriyet Dönemi'nde Türkiye'de kentleşme İstanbul örneği
Turkish Republican Period and urbanization Istanbul
- Tez No: 498819
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ULAŞ SUNATA ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Public Administration, Political Science, Sociology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Küresel Siyaset ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Küresel Siyaset ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Yazılan bu tezde İstanbul'un kentleşme süreci konu alınmıştır. 1923'ten 2000'li yıllara kadar uzanan Cumhuriyet Dönemi'nde, kontrolsüz bir biçimde artan nüfusun nedenleri araştırılmış ve bunun sonucunda İstanbul'un değişen sosyo-kültürel yapısı sorgulanmıştır. Özellikle Anadolu'dan anakente doğru olan büyük göçlerin şehrin yapısına etkisi tartışmaya açılmıştır. Aynı zamanda da kontrolsüz kentleşmenin siyasi bir takım etkilerinin de olduğu belirtilmiştir. Büyük ölçekteki projelerin kenti ne yönde etkilediği sorgulanmıştır. Konular, daha rahat anlaşılabilmesi için başlıklara bölünmüş ve kronolojik olarak sıralanmıştır. Kentte yaşayan ile kentli arasındaki ilişkinin farkını ortaya koyan bir araştırma olan bu tez, İstanbul kentinin yıllar içerisindeki şehirleşme sürecini, metropole dönüşmesini ve tüm bunların Türk sosyolojisine etkisini konu almıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis about the urbanization of Istanbul; from 1923 to the year 2000, Because of uncontrolled growing population, İstanbul socio-cultural structure changed. Especially the influence of the great migrations from Anatolia to the city towards the structure of the city was opened to debate and at the same time it was stated that the unhealthy urbanization had political effects too. Major city projects reviewed about İstanbul. The topıcs are divided into chapters and chronologically ordered for they can be understood more easily. This thesis, which is a research that reveals the difference between the living in the city and the citizen, is about the urbanization of the city of Istanbul over the years and the transformation process to the metropolis. As a result, subject received effect on Turkish sociology