Risk ölçümlenmesinde riske maruz değer yaklaşımı
Risk exposure approach to value at risk
  1. Tez No: 498851
  2. Yazar: YASİN GÜLERYÜZ
  3. Danışmanlar: DR. HAKAN BİLİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Risk olgusu çağımızın neredeyse bütün ihtiyaçlarını karşılama noktasında ilham kaynağı olabileceği gibi tam tersi yönde bir etki bırakarak elde bulunan varlıkları kaybedebilme potansiyelini de barındırmaktadır. Finansal piyasalarda ise bu durum kriz dönemleri olarak ortaya çıkarken az gelişmiş veya gelişmekte olan ülkelerin belki de bir daha toparlanamayacak şekilde ekonomilerinin çökmelerine neden olabilmektedir. Riskin bu derece önemli olması sebebiyle yönetilebilir duruma getirme ve henüz daha olgunlaşmadan kontrol altına alınma çabaları son dönemlerde sonuç vermiş ve belirsizlik ortamlarında nihai karar verecek olan yatırımcılara ilham kaynağı olabilmiştir. Finansal piyasalarda yatırım kararı almada Basel 2 komitesi tarafından yapılan düzenlemeler sonucunda da tavsiye edilen RMD, son yıllarda riskin daha etkin bir şekilde yönetilmesi için giderek daha yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. RMD'nin anlaşılabilir olması, belirli bir zaman dilimi için ölçülebilir sonuç alınabilmesi ve alınan sonuçlara göre yatırım kararlarının şekillenmesi bakımından kullanım alanını artırmaktadır. Bu çalışmanın amacı hisse senetleri ile oluşturulan yatırım portföyünün parametrik ve parametrik olmayan yöntemlerle RMD'lerin hesaplanıp sonuçların karşılaştırılmasıdır. Tez çalışmasında RMD'nin daha iyi anlaşılabilir olması için öncelikle risk kavramına değinilmiştir. Sonrasında RMD, genel tanımı çerçevesinde türleri ile birlikte ayrıntılı bir şekilde ele alınmıştır. Son olarak uygulama aşamasında A sınıfı hisse senetleri ile 6 yıllık veriler ile birlikte farklı sektörlerden oluşan toplamda 18 adet hisse senedi rastsal olarak oluşturulan portföye ilave edilerek parametrik ve parametrik olmayan yöntemlerle birlikte hesaplamalar yapılmıştır. Çalışma sonucunda parametrik yöntemlerden EWMA'lı standart sapma ile hesaplanan RMD'nin diğer parametrik yöntem olan sabit standart sapma ve parametrik olmayan yöntemlerden tarihsel simülasyon ile hesaplanan RMD'lere göre hesaplama süresi içerisinde son dönemde ki volatilitenin yüksek olması sebebiyle anlamlı düzeyde yüksek çıkmıştır. EWMA yöntemi ile hesaplanan RMD'lerin daha güncel veriler ile hesaplanması sebebiyle söz konsusu portföy için tavsiye edilebilir sonucu çıkarılmıştır.
Özet (Çeviri)
Risk is a source of inspiration to resort all the needs of our times. The opposite it may cause you to löse existing assets. This situation occurs in times of crisis at financial markets in developed countries. In under developed or in developing countries it can cause economic collapse as it can not be recovered. Because risk is so important, itmust be brought into a managed state and it must be under control before it matures. So risk can be inspired to the investors who will maket he final decision in uncertainty environments. At financial markets, VAR which is the end of the researches recommended by the Basel 2 committee is used to manage risk more effectively in recent years. There are some reasons why VAR is preferred by the various fields. First of all it is understandable. Also it provides measurable results for a given time period and investment decisions can be shaped according to the this results. The purpose of this study is investment portfolio which is created with stocks and calculation of VAR's by parametric and nonparametric methods. Finally, comparison of calculated these VAR results.First of all risk concept examined because of to make VAR more understandable in the thesis study. After that, the general definitionof the VAR was made in detail along with its varieties. Finally, stocks A class and 18 stocks in total composed of 6 years data and different sectors has been added hypothetically created portfolio in practice. Calculated by parametric and nonparametric methods and the results were reviewed with comparison. As a result of the study, the standard deviation of EWMA from parametric methods is significantly higher than the other parametric methods of fixed standard deviation and non-parametric methods of historical simulation. Because the VaR calculated by the EWMA method is calculated with more current data, the recommendation result for the consulting portfolio arises.