Örgütsel sinizm ve işgücü atikliği arasındaki ilişki ve bir araştırma
A research of relationship between organizational cynicism and workforce agility
  1. Tez No: 498858
  2. Yazar: DİDEM ÖZBAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CANAN ÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışmada, enerji sektöründe faaliyet gösteren işletmelerde görevli çalışanların örgütsel sinizm ve işgücü atikliği arasındaki ilişkisi incelenmeye çalışılacaktır. Araştırmada veri toplama aracı olarak işgücü atikliği ölçeği olarak Sherehiy (2008) tarafından literatüre kazandırılan“İşgücü Atikliği Ölçeği”ile Brandes vd. (1999) tarafından geliştirilmiş ve Türkçe'ye uyarlaması Karacaoğlu ve İnce (2012) tarafından yapılan“Örgütsel Sinizm”ölçeği kullanılmıştır. Araştırma konusuna esas olan örgütsel sinizm ile işgücü atikliği“Yapısal Eşitlik Modeli”ile araştırılmış ve ölçekler ve alt boyutları arasında genel olarak negatif yönlü bir ilişki olduğu tespit edilmiştir. Bununla birlikte cinsiyeti erkek, yaşı, gelir durumu ve çalışma yılı yüksek olan çalışanların daha yüksek işgücü atikliği düzeyinde olduğu cinsiyeti kadın, yaşı ve çalışma yılı düşük olan çalışanların örgütsel sinizm düzeylerinin yüksek olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the relationship between workforce agility and organizational cynicism is examined using workers that operate in the energy sector. Workforce agility is used as a data collection tool while researching literatüre. Scale of the land by Sherehiy (2008) and“Workforce Agility”scale by Brands (1999) are translated into Turkish and adaptation for these scales that developed by Karacaoğlu and Ince (2012) is used in this study as organizational cynicism scales. While researching workforce agility and organizational cynicism,“structural equation modeling”has been used. İn the conclusion of the research a negative relationship has been found between scales and sub-dimensions. For male sex; the level of workforce agility increases while the age and year of study of these employees increases. For female sex; the level of organizational cynicism increases while the age and year of study of these employees increases.