Aşil tendon yaralanmalarının cerrahi tedavisi sonrası tamir sahasının shear wave elastografi ile değerlendirilmesi
Evaluation of post surgical repair area in achilles tendon injuries by shear wave elastography
  1. Tez No: 499021
  2. Yazar: YAVUZ SELİM KARATEKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN BOTANLIOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Radyoloji ve Nükleer Tıp, Orthopedics and Traumatology, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
AMAÇ Aşil tendon yaralanmaları vücutta en sık görülen tendon yaralanmalarından birisidir. Genç ve aktif hastalarda cerrahi tedavi tercih edilir. Cerrahi tedavi sonrası tamir sahasını inceleyen manyetik rezonans görüntüleme ve ultrasonografi ile ilgili çalışmalar olmasına rağmen shear wave elastografi (SWE) ile yapılmış oldukça az sayıda çalışma bulunmaktadır. Çalışmamız; aşil tendon rüptürü cerrahi tedavisi sonrası retrospektif olarak tamir sahasının SWE ile değerlendirilmesini amaçlamaktadır. YÖNTEM Retrospektif olarak dizayn edilen çalışmamızda; 2006-2014 yılları arasında aşil tendon rüptürü sonrası Krackow ve Modifiye Kessler dikiş teknikleri ile cerrahi tedavi uygulanan 19 hasta çalışmaya dahil edildi. Hastaların açık cerrahi uygulanmış ve sağlam taraftaki aşil tendonları, ayak bilekleri 4 farklı pozisyonda olacak şekilde SWE ile ölçüm yapılarak karşılaştırıldı. BULGULAR Açık cerrahi yöntem ile tamir uygulanan ve sağlam taraftaki aşil tendonları, ayak bileği 4 farklı pozisyonda SWE ile yapılan değerlendirmede, tamir uygulanan tarafta ki ölçümlerin her pozisyonda anlamlı olarak yüksek olduğu tespit edildi (p0.05). Yine bu iki yöntem arasında yapılan AOFAS, VİSA-A, VAS ve FAOS ayak ve ayak bileği değerlendirme skorlarında anlamlı fark saptanmadı (p>0.05). SONUÇ Tendon tamir sahasında sağlam tendona göre elastisitede azalma olmakta ve bu bölge de daha sert bir tamir dokusu oluşmaktadır. Bu doku, Modifiye Kessler ve Krakow yöntemleri uygulanan tamir sahaların da benzer özelliktedir. Krackow ve Modifiye Kessler dikiş tekniklerinin fonksiyonel sonuçları orta dönemde benzer olup tamir sahasının SWE ile değerlendirildiğinde benzer sonuçlar elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Although there are studies which analyze the Achilles tendon repair area with MRI and USG after surgical treatment, there are very few studies which uses shear wave elastography (SWE). Our study aims to evaluate the repair area with SWE after surgical treatment of Achilles tendon rupture, retrospectively. METHOD In our study; 19 patients who underwent surgical treatment with Krackow and modified Kessler techniques between 2006-2014 were included. The achilles tendons of the patients which were operated with open surgery and the achilles tendons on the non-injured side were compared by SWE. RESULTS It was determined that the SWE measurements in the surgically repaired side were significantly higher in each four different position of the ankle, compared to the non-injured side (p 0.05). There was no significant difference in the AOFAS, VISA-A, VAS and FAOS foot and ankle evaluation scores between these two methods (p> 0.05). CONCLUSION In the tendon repair area, there is a decrease in elasticity compared to the non-injured tendon, and a more stiff repair region is formed in this area. This region is similar to the repair areas where modified Kessler and Krakow methods are applied. The functional results of Krackow and modified Kessler suture technique are similar and the evaluations by SWE gave similar results in the repair site.